Wydarzenie niemal bez precedensu. Franciszek usunął kardynała z Kolegium Kardynalskiego

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

"Papież Franciszek przyjął rezygnację 87-letniego kard. Teodora McCarricka, emerytowanego arcybiskupa z Waszyngtonu, z Kolegium Kardynalskiego" - poinformował rzecznik episkopatu Stanów Zjednoczonych.

 

Emerytowany arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich mężczyzn.

 

W oświadczeniu dodano, że Franciszek nałożył na kardynała McCarrick'a suspensę ad divinis i nakazał mu prowadzenie życia modlitwy i pokuty w odosobnieniu, aż do zakończenia procesu kanonicznego. Ponad miesiąc temu papież polecił kardynałowi Theodorowi McCarrickowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej.

 

Emerytowany arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich mężczyzn przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. Obecnie pojawiły się nowe oskarżenia dotyczące molestowania kleryków w latach osiemdziesiątych.

 

Usunięcie kardynała z Kolegium Kardynalskiego jest wydarzeniem wyjątkowym. W XX wieku Pius XI w 1927 r. przyjął rezygnację francuskiego jezuity, kard. Louisa Billot, który krytykował jego działania wobec Akcji Francuskiej skrajnie prawicowego francuskiego ruchu ideowo-politycznego w I poł. XX wieku.

 

Do sprawy skandalu związanego z domniemanym molestowaniem nieletnich przez kard. Theodora McCarricka odniósł się arcybiskup Bostonu a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Sean O'Malley: "Takie przypadki wymagają czegoś więcej niż przeprosin. Wskazują one na fakt, że w przypadku oskarżenia biskupa lub kardynała nadal istnieje zasadnicza luka w polityce Kościoła dotyczącej postępków seksualnych i wykorzystywania seksualnego" - ocenił hierarcha.

 

"Podczas gdy Kościół w Stanach Zjednoczonych przyjął politykę zerowej tolerancji w odniesieniu do wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, musimy mieć jaśniejsze procedury w sprawach dotyczących biskupów" - napisał kard. O'Malley w specjalnym oświadczeniu

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.62

Liczba głosów:

74

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

SBolec 23:19:07 | 2018-08-12
Ksiądz kardynał już niebawem za to odpowie, wszak wiek już słuszny. Tacy pasterze, wilki w owczych skórach, są z góry skazani na potępienie. Bóg ich ukarze. Jak mówi Pismo: "lepiej takiemu by zarzucił kamień młyński u szyi i rzucił się w rzekę". Ile lat to wszystko trwało? I nikt nie wiedział? Od Vat.Sec. nieustannie słyszy się o molestowaniu, a kolejni papieże kryli podejrzanych, a działali tylko wtedy gdy media zaczynały o tym huczeć.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Inhibitor_prokreator 22:57:54 | 2018-08-12
Mysle ze ten kardynal powinien zostać ciezko ukarany, kara za grzech jest smierc, lepiej zeby odpokutowal tu niz trafil do piekla. Powinni przywrocic Swiete Oficjum i biczowac jego stare wyuzdane cialo do krwi, az by odpokutowal wszystkie ejakulacje, straszne te artykuly chyba mam kryzys, znowu mam chec wejscia na strony dla gejow.

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jacek Rozpędowski 22:35:20 | 2018-08-12
Widać na zdjęciu ze papież zrobił to z cięnżkim sercem. Bo ten kardynał dokonał koming outu a papież chciał jego dobra ale prawicowi kardynałowie zmusili papieża do tego kroku. Stąd smutek papieża na zdjęciu. Kiedy wreszcie papież wywali ten partyjny prawacki beton kardynalski ? Inaczej ciągle będzie smutny.oni tylko psują i izoluja innych. Ks charamse tez zniszczyli, szuje!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 15:41:17 | 2018-07-28
DEON-ie, znów kłamiecie w tytule. Napisaliście "usunął", a w pierwszym zdaniu tekstu niżej pisze "przyjął rezygnację". To istotna różnica. Czy jezuici już nie uczą się logiki języka? A po drugie dlaczego ferujecie wyroki? Kto was upoważnił? Sprawa jest dopiero badana, wszystko jest "domniemanie". Czy przeprosicie jak się to wszystko okaże oszczerstwem? Raczej wątpię, bo praktyka publikowanych tu oszczerstw (np. Grzegorz Kramer o sierotach, którym niby nasz rząd nie chciał pomóc) pokazuje, że potem żaden jezuita nie ma odwagi, by przeprosić i udaje, że nic się nie stało. Smutne...

Oceń 44 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?