Papież Franciszek przez godzinę rozmawiał z Macronem

(fot. PAP/EPA/ALESSANDRA TARANTINO / POOL)

Papież Franciszek przyjął we wtorek na audiencji prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 
Wśród tematów rozmowy podczas pierwszej wizyty urzędującego od roku przywódcy Francji w Watykanie watykaniści zapowiadali napływ migrantów, ich przyjmowanie i integrację.

 

Macron przyjechał do Watykanu z żoną Brigitte. Jego wizyta u papieża przypada na czas kolejnej fazy polemik i podziałów na tle sprawy kryzysu migracyjnego i odpowiedzialności krajów europejskich - zauważają media.

 

Rano prezydent spotkał się w Rzymie z delegacją Wspólnoty Sant'Egidio, zajmującej się między innymi niesieniem pomocy migrantom i uchodźcom.

 

Natępnie Macron spotkał się z Ojcem Świętym. Rozmawiali niemal godzinę. W charakterze tłumacza uczestniczył w niej jeden z prałatów pracujących w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Po jej zakończeniu prezydent Macron, przedstawił papieżowi pierwszą damę, Brigitte a także członków delegacji. Przekazał Franciszkowi w darze książkę, natomiast Ojciec Święty swoją encyklikę Laudato si’ oraz trzy adhortacje, a także różańce.

 

Następnie Macron spotkał się on z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

 

"Podczas serdecznych rozmów podkreślono dobre stosunki bilateralne między Stolicą Apostolską a Francją oraz podkreślono wkład religii w promocję dobra wspólnego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania Kościoła" - czytamy w komunikacie.

 

Następnie podjęto kwestie globalne będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak ochrona środowiska, migracje i wielostronne zaangażowanie na rzecz zapobiegania konfliktom oraz ich rozwiązywanie, zwłaszcza w odniesieniu do rozbrojenia. Rozmowa umożliwiła również wymianę oceny niektórych sytuacji konfliktowych, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Podjęto także refleksję nad perspektywami projektu europejskiego.

 

Po południu Macron odwiedzi zaś bazylikę świętego Jana na Lateranie, gdzie odbierze przysługujący przywódcom Francji honorowy tytuł jej protokanonika. Nadawany jest on od czterech wieków: najpierw królom, obecnie prezydentom. Nie wszyscy jednak go przyjęli - przypominają watykaniści. Godności nie przyjął na przykład poprzednik Macrona, Francois Hollande.

 

Przewidziano także uroczysty obiad w ambasadzie Francji przy Stolicy Apostolskiej, w którym weźmie udział watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin.

 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

80

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 14:56:58 | 2018-06-26
Dziwne to wszystko. Na usta cisną się słowa: "Wiwat masoneria"!

Oceń 18 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook