Papież Franciszek: wszechświat poznajemy także dzięki wierze

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Na różnorodność, którą łączy wspólne zainteresowanie i od której zależy sukces w badaniach, bo jest możliwy dzięki współpracy różnych osób wskazał Papież w przemówieniu skierowanym do uczestników letniej szkoły astrofizyki zorganizowanej przez Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne.


Franciszek podkreślił, że ważną rzeczą jest to, aby sobie uświadomić, iż człowiek nie wie wielu rzeczy. Ale równie ważne jest i to, aby na tym nie poprzestawać i uczyć się coraz więcej.

 

- Poznać wszechświat, przynajmniej w części; zdawać sobie sprawę z tego, co wiemy i czego nie wiemy, i jak powinniśmy postępować, aby wiedzieć więcej: to jest zadanie naukowca. Ale jest także inne spojrzenie, metafizyczne, które uznaje Pierwszą Przyczynę wszystkiego, ukrytą dla urządzeń pomiarowych. I jeszcze inne spojrzenie, to czynione przez wiarę, która uznaje Objawienie - mówił Ojciec Święty w czasie audiencji.

 

- Harmonia tych różnych poziomów poznania prowadzi nas do zrozumienia; a zrozumienie - mamy nadzieję - otwiera nas na Mądrość. Poprzez nas, stworzenia ludzkie, wszechświat może się stać, że tak powiem, świadomy samego siebie i Tego, który nas stworzył: to jest dar - ze szczególną odpowiedzialnością - który został nam dany jako bytom myślącym i racjonalnym w tym kosmosie.

 

Na zakończenie audiencji Papież życzył uczestnikom letniej szkoły astrofizyki, aby ich praca była przeniknięta miłością: do prawdy, do wszechświata i do siebie nawzajem, wspólnie pracując w różnorodności.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 09:00:05 | 2018-07-04
Ja wszystkim początkującym chcącym poznać naukową wiedzę o wszechświecie polecam ,,Wszechświat w twojej dłoni" autor Christophe Galfard. To znakomita przybliżająca obecny stan wiedzy  ,wciągająca i pisana prostym językiem lektura dla każdego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

weronikamarciniak233 08:16:43 | 2018-07-04
Jest, to dość istotna wiedza choć moim zdaniem, dla ludzi którzy mniej ogarniają temat, polecam poczytać na temat badania meteorytów, które wylądowały na Ziemi https://dziennikarstwoobywatelskie.pl/swiat/trwa-akcja-poszukiwania-meteorytu/
Nie jest, to prawda tak fascynujące, ale warto zacząć od prostych rzeczy na początek.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook