Papież Franciszek napisał wstęp do przełomowej książki

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

"Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami" - to tytuł książki, do której krótki wstęp napisał papież Franciszek. Pozycja stanowi omówienie 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem.

 

"Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień - jak powiedziałby Syrach - i od nas zależy wybór, gdzie włożymy rękę" - pisze papież we wstępie do książki o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.

 

W czasie prezentacji książki odczytano także przesłanie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kard. Jean-Louis Tauran odwołał się m.in. do stwierdzenia św. Jana Pawła II, którego nazwał "gigantem dialogu", że zaangażowanie Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny jest rzeczą nieodwracalną.

 

 

"Dialog ten jest trudny, choć jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy" - mówi współautor książki Stefano Girotti Zirotti.

 

"Otwierają się nowe horyzonty, przynajmniej tak mówią eksperci, także z krajami islamskimi, które jeszcze niedawno były całkowicie przeciwne dialogowi. Taką nowością jest np. otwartość Arabii Saudyjskiej" - dodawał.

 

Biblijne proroctwo, które wypełnił Franciszek >>

 

"Oczywiście, nie wszystkie osoby są w stanie to rozumieć i rozmawiać. Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony są fanatycy, jak również są trudności natury praktycznej, w konkretnym działaniu, które trzeba przezwyciężyć. Czasami bycie zbyt dobrym nie popłaca, ale uczciwy i szczery dialog, prowadzony jak mówimy: w prawdzie i miłości, może przynieść dobre owoce" - kończył w trakcie konferencji prasowej autor.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook