Franciszek: za tymi współczesnymi zjawiskami stoi szatan

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież u św. Marty powiedział, że szatan niszczy godność ludzką, prowadzi do wojen i zniewolenia.

 

Jesteśmy dziś świadkami "wielkich prześladowań" nie tylko chrześcijan, ale każdego mężczyzny i każdej kobiety - powiedział Franciszek w kazaniu podczas codziennej porannej Mszy św. 1 czerwca w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie. Wyjaśnił, że dzieje się to "za pośrednictwem kolonizacji kulturalnej, wojen, głodu i zniewolenia", gdyż w tle tego wszystkiego jest dzisiaj "świat niewolników", za który odpowiedzialny jest szatan.

 

Jak być świętym? Najnowsza adhortacja papieża Franciszka [PEŁNY TEKST] >>

 

Bóg daje nam mocą Jezusa łaskę


Pan daje nam "łaskę" walki i przywrócenia "mocą Jezusa Chrystusa" obrazu Boga, "który jest w nas wszystkich" - przekonywał papież. Nawiązując do pierwszego czytania, zaczerpniętego z Listu św. Piotra Apostoła, w którym mowa jest o prześladowaniach chrześcijan, które w ciągu wieków "powielały się" niczym pożar, Ojciec Święty zauważył, że stanowią one "część życia chrześcijańskiego", a więc swego rodzaju "błogosławieństwo" i przypomniał, że Jezus był prześladowany "z powodu swej wierności Ojcu".

 

Prześladowanie jest w pewnym stopniu "powietrzem", którym żyje chrześcijanin również dzisiaj, gdyż dziś także jest bardzo wielu męczenników, wielu prześladowanych ze względu na ich umiłowanie Chrystusa. W licznych krajach Jego wyznawcy nie mają praw - tłumaczył dalej Franciszek. Zwrócił uwagę, że "jeśli nosisz krzyżyk, trafiasz do więzienia i rzeczywiście są więźniowie [z tego powodu], ludzie są skazywani na śmierć za to, że są chrześcijanami, i to dzisiaj". Dodał, że ludzie z tego powodu giną i obecnie liczba męczenników jest wyższa niż w pierwszych wiekach i podkreślił z naciskiem: "Znacznie większa!".

 

Jednocześnie kaznodzieja zaznaczył, że wiadomości o tym nie trafiają na pierwsze strony mediów, a dzienniki telewizyjne i prasa nie zamieszczają o tym doniesień. "Ale chrześcijanie są prześladowani" - podkreślił mówca. Zauważył następnie, że w naszych czasach istnieją też inne prześladowania, a ich ofiarami padają każdy mężczyzna i kobieta dlatego, że są żyjącym obrazem Boga". Zdaniem Ojca Świętego za każdym prześladowaniem - czy to chrześcijan, czy ludzi w ogóle - stoi diabeł, który próbuje zniszczyć wyznanie Chrystusa w chrześcijanach i obraz Boga w mężczyźnie i kobiecie. Od początku próbował to robić - przekonywał Ojciec Święty.

 

Przypomniał, że wystarczy przeczytać o tym w Księdze Rodzaju, gdzie zniszczył on ustanowioną przez Pana zgodę między mężczyzną a kobietą, tę zgodę, którą wypływa z bycia obrazem i podobieństwem Boga. I - dodał papież - szatanowi udało się to osiągnąć: za pomocą kłamstwa, zwodzenia, a więc tego oręża, którym się posługuje.

 

Papież Franciszek o tym, kim jest szatan >>

 

Za tymi współczesnymi zjawiskami stoi szatan

 

"Zawsze tak czyni, ale dziś jest to siła, powiedziałbym, wściekłość przeciw mężczyźnie i kobiecie, w przeciwnym bowiem wypadku nie dałoby się wyjaśnić tej narastającej fali niszczenia mężczyzny i kobiety, tego, co ludzkie" - stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył następnie, że szatan stoi także za takimi współczesnymi zjawiskami jak głód, zniewolenie, kolonizacje kulturalne czy wojny.

 

Głód jest "niesprawiedliwością niszczącą mężczyznę i kobietę, gdyż nie mają nic do jedzenia" - tłumaczył kaznodzieja. Wspomniał z kolei o wykorzystywaniu ludzi, o różnych formach niewolnictwa i w tym kontekście przywołał widziany niedawno filmik wideo, nakręcony ukrytą kamerą w więzieniu, w którym przebywają migranci, poddani "torturom" w postaci "niszczenia", aby uczynić z nich niewolników. "A wszystko to dzieje się w 70 lat pod ogłoszeniu [przez ONZ] Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka" - zauważył z goryczą Franciszek. Papież odwołał się następnie do "kolonizacji kulturalnych", gdy wielkie imperia "przyzwalają na wykorzystywanie ich kultur przeciw niepodległości i kulturze ludzi, narzucają rzeczy nieludzkich, służących zniszczeniu i śmierci".

 

Franciszek wspomniał też, że szatan chce właśnie "zniszczenia godności" i "dlatego prześladuje innych". I na zakończenie trzeba pomyśleć o wojnach jako o narzędziu niszczenia ludzi, będących obrazem Boga - zaczął podsumowywać swe kazanie Ojciec Święty. Wyjaśnił, że chodzi też o tych, którzy planują wojny, aby zapanować nad innymi, o tych, którzy rozwijają różne dziedziny przemysłu zbrojeniowego, aby niszczyć ludzkość oraz obraz mężczyzny i kobiety, zarówno fizycznie, jak i moralnie i kulturowo. Zauważył przy tym, że wśród tych ludzi są też chrześcijanie, w tym również ci prześladowani.

 

"Tak, oni też są obrazem Boga" - podkreślił papież, dodając, że właśnie dlatego szatan ich prześladuje. "Nie powinniśmy pozwalać sobie na naiwność, gdyż ojciec każdego prześladowania nie dopuszcza, aby i oni byli obrazem i podobieństwem Boga, dlatego atakuje i niszczy ten obraz" - powiedział Franciszek. "Nie jest łatwo to pojąć, dlatego potrzeba wiele modlitwy, aby to zrozumieć" - zakończył swe rozważania kaznodzieja.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.73

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook