Franciszek o ujawnieniu listu papieża Pawła VI o rezygnacji: "to kolejny dowód jego świętości"

(fot. Vatican City / Wikimedia Commons)

Papież Paweł VI, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978, od początku pontyfikatu liczył się z koniecznością ustąpienia z urzędu w przypadku "choroby albo innej poważnej przeszkody".

 

Potwierdzają to jego listy opublikowane przez "L'Osservatore Romano".

 

Listy, które wystosował papież Montini do watykańskiego sekretarza stanu i do dziekana kolegium kardynalskiego, zostały ujawnione w książce regenta Prefektury Domu Papieskiego księdza Leonardo Sapienzy, wydanej właśnie we Włoszech. Przedrukował je watykański dziennik w środowym wydaniu.

 

Paweł VI napisał, że nie wyklucza złożenia dymisji "w przypadku choroby albo innej poważnej przeszkody, która zgodnie z przewidywaniem uniemożliwi na długi czas pełnienie z dostateczną skutecznością" apostolskiego urzędu.

 

Jak wyjaśnił autor książki, należący do grona najbliższych współpracowników Franciszka, to sam papież zachęcił go do ogłoszenia listów Pawła VI, a także opatrzył całość własnym komentarzem.

 

Franciszek przyznał: "Ze zdumieniem czytałem listy Pawła VI, które wydają mi się pokornym i proroczym świadectwem miłości do Chrystusa i do jego Kościoła; kolejnym dowodem świętości tego wielkiego papieża".

 

Dodał: "W obliczu trudnej misji, jaka została mu powierzona, wobec kontestacji i społeczeństwa poddanego zawrotnej przemianie, Paweł VI nie uchyla się od swej odpowiedzialności. Tym, na czym mu zależy, są potrzeby Kościoła i świata. A papież sparaliżowany przez ciężką chorobę nie mógłby wystarczająco skutecznie wykonywać swego apostolskiego urzędu".

 

Listy po raz pierwszy zostają w pełni ujawnione właśnie w ukazującej się teraz książce. "My, Paweł VI deklarujemy, że w przypadku choroby, przypuszczalnie nieuleczalnej lub długotrwałej, lub w przypadku innej poważnej i długotrwałej przeszkody (…) zrzekamy się z naszego urzędu" - czytamy w liście datowanym na 2 maja 1965 r. "Vatican insider" zauważa, że nie był on więc napisany gdy papież był już stary i chory, ale ledwie dwa lata po wyborze na Stolicę Piotrową, w trakcie trwającego ciągle Soboru Watykańskiego II.

 

- Dlatego, w sumieniu i po dojrzałym namyśle, wskazuje swoją wyraźną wolę dla wyższego dobra Świętego Kościoła - wyjaśnił Franciszek.

 

Beatyfikował on Pawła VI w 2014 roku. W październiku tego roku ma odbyć się kanonizacja papieża, który zamknął obrady Soboru Watykańskiego II.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.44

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jt1001jt 19:31:53 | 2018-05-17
Kiedy kończył Swą posługę w Kościele Powszechnym, żegnał się z Nim słowami: Pater noster, qui es in coelis, sanctificetur nomen Tuum, fiat voluntas Tua sicut in coelo et in terra. Panem nostrum da nobis hodie, et dimitte nobis debita nostra, sicut nos dimittimus debitoribus nostris, et ne nos ... in tentationem, sed libera nos a malo. Amen !
I odszedl do Pana w spokoju ducha, jako jedyny którego znamy !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jt1001jt 23:06:08 | 2018-05-16
Osobowość Papieża Pawła VI P.M. była nieprzeciętną ze względu na żywe zrozumienie swego pasterskiego powołania w bieżącym wówczas czasie. Widział On jasno perspektywę faktów, ktore nieodzownie muszą nastąpić, i znał drogę, którą Kościół będzie podążał. Dźwięczą (do dzisiaj) Jego słowa: "To powiedziałem Ja, Pawel VI, Pontifex Maximus, Sługa Sług, czyli pierwszy wśród Braci w Biskupstwie !" ... i zostało wypełnione w pełni, i jak przykazano !!! N.B.: I jakże "głupio" jest wszystkim tym, którzy się Jego woli sprzeciwiali !!! Do nastepnego takiego "aktu" pozostało "już tylko" 116 (sto szesnaście) lat, ... i nie ma "zmiłuj się !!!".

Oceń 1 2 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook