Franciszek pozdrowił weteranów bitwy o Monte Cassino

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

"Niech tragedia przeżytej przez was wojny, hart waszego ducha, wierność ideałom i świadectwo życia staną się apelem o zaprzestanie toczonych w świecie wojen i poszukiwanie dróg pokoju" - powiedział Ojciec Święty do obecnych podczas dzisiejszej audiencji ogólnej weteranów bitwy o Monte Cassino.

 

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

 

Pozdrawiam pielgrzymów polskich, a szczególnie weteranów II wojny światowej, przybyłych na obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino. Napawa smutkiem wspominanie wojen. Dwóch wojen światowych minionego wieku. A obecnie niczego się nie uczymy. Niech Bóg nam pomoże. Niech tragedia przeżytej przez was wojny, hart waszego ducha, wierność ideałom i świadectwo życia staną się apelem o zaprzestanie toczonych w świecie wojen i poszukiwanie dróg pokoju. Wam wszystkim, waszej Ojczyźnie, obecnym tu pielgrzymom, a wśród nich dzieciom pierwszokomunijnym z Kościoła św. Stanisława w Rzymie, z serca błogosławię.

 

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

 

Drodzy bracia i siostry, dzisiaj kończymy cykl katechez o chrzcie św. Duchowe skutki tego sakramentu symbolicznie wyraża wręczenie białej szaty i przyjęcie zapalonej świecy. Są to znaki, które ukazują godność ochrzczonych i ich chrześcijańskie powołanie. Św. Paweł przypomni: "Wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa" (Ga 3, 27). Biała szata oznacza stan przemienionych Bożą łaską. Zobowiązuje ochrzczonych, by rozwijali zdolności ducha: miłość, miłosierdzie, dobroć, pokorę, cierpliwość, umiejętność wybaczania (por. Kol 3, 12-14). Wręczenie świecy, zapalanej od paschału, przypomina, że Pan Jezus, który zwyciężył ciemności zła jest dla ochrzczonych Światłem. Przyjmując Je, są powołani, by wzrastać w wierze, postępować, jak dzieci światłości, otwierać serca na potrzeby bliźnich. Celebracja chrztu św. kończy się modlitwą "Ojcze nasz". Ochrzczeni otrzymają z czasem pełnię daru Ducha Świętego w bierzmowaniu i będą uczestniczyć w Eucharystii, doświadczając obecności Boga i Jego bliskości, jako Ojca. Na zakończenie tych katechez ponawiam wobec każdego i każdej z was zachętę, którą wyraziłem w adhortacji apostolskiej Gaudete et exsultate: "Pozwól, by łaska twego chrztu owocowała na drodze świętości… Ona w głębi jest owocem Ducha Świętego w twoim życiu" (n. 15).

 

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. pielgrzymi z parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie (diec. siedlecka); z polonijnej parafii św. Piotra Apostoła w Dallas, Texas, USA; Dzieci pierwszokomunijne (wraz z rodzicami) z polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie; z parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu; ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole; Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu; członkowie NSZZ "Solidarność" z Radomia; Laureaci konkursu o św. Giannie Beretta Molla i o św. Janie Pawle II z Bydgoszczy i Solca Kujawskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook