Spektakularna operacja w watykańskim szpitalu. Lekarze dokonali niemożliwego

(fot. shutterstock.com)

Lekarze "papiescy" podjęli się tego bardzo trudnego zadania, mimo iż przypadek został przez innych uznany za "nie do uratowania".

 
W watykańskim szpitalu im. Dzieciątka Jezus rozdzielono dwie algierskie dziewczynki, które urodziły się dwa lata temu zrośnięte m.in. klatką piersiową i jamą brzuszną. O pomyślnym wyniku operacji, którą przeprowadzono w październiku 2017, poinformowano dopiero 10 maja, gdy obie byłe siostry syjamskie mogły opuścić szpital.
 

Rayenne i Djiehene urodziły się 10 maja 2016 w Algierii. Oprócz wspólnej klatki piersiowej i jamy brzusznej miały dwa serca i jedną wątrobę, ale różną sieć naczyniową, co umożliwiało ewentualne ich rozdzielenie. Tamtejsi lekarze odmówili jednak przeprowadzenia operacji, twierdząc, że jest to "przypadek nie do uratowania".

 

Rodzice nie chcieli się z tym pogodzić i po gorączkowych poszukiwaniach innej placówki udało im się umieścić swe córki w szpitalu pediatrycznym im. Dzieciątka Jezus, zarządzanym od 1924 przez Watykan.

 

Lekarze "papiescy" podjęli się tego bardzo trudnego zadania i po ponad 10-godzinnej operacji, poprzedzonej 11 miesiącami intensywnych przygotowań, 7 października ub.r. zdołali rozdzielić obie dziewczynki. Operację przeprowadził 40-osobowy zespół specjalistów.

 

Zobaczcie Rayenne i Djiehene, które stawiają już samodzielne kroki:

 

 

Po wielomiesięcznych obserwacjach i kontrolach w tym tygodniu obie małe pacjentki zostały wypisane ze szpitala. Wywołało to wielką radość zarówno ich rodziców, jak i całego personelu watykańskiej placówki.

 

"Aby uczcić tę wspaniałą wiadomość, zorganizowano małą uroczystość z udziałem szefowej szpitala Marielli Enoc i dr. Alessandro Inserry, dyrektora oddziału chirurgicznego oraz zespołu lekarskiego i pielęgniarek" - stwierdza oświadczenie kierownictwa szpitala.

 

"Najbardziej wzruszającym momentem było, jak zaczęły się uczyć chodzić samodzielnie i każda z osobna stawiała swe pierwsze kroki" - mówi Athmane, ojciec dziewczynek. W dniu swoich drugich urodzin dziewczynki zostały wypisane ze szpitala. W poniedziałek wrócą z rodzicami do rodzinnej Algierii. Będą tam pod kontrolą lekarzy współpracujących z watykańską placówką. Co jakiś czas będą też wracać do Rzymu na specjalistyczne badania.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?