Rzym: Franciszek wprowadza zmianę w liturgii Bożego Ciała. Co będzie inaczej?

(fot. PAP/EPA/VATICAN PRESS OFFICE HANDOUT)

Po raz pierwszy papież Franciszek nie będzie przewodniczyć uroczystościom Bożego Ciała w dwóch rzymskich bazylikach, ale w nadmorskiej dzielnicy Wiecznego Miasta, Ostii. To kolejna zmiana w obchodach tego święta.

 

W zeszłym roku Watykan zdecydował, że papieskie obchody Bożego Ciała odbywać się będą nie w czwartek, ale w niedzielę. We Włoszech uroczystość ta nie jest dniem wolnym od pracy.

 

Dlatego też wcześniej obchody pod przewodnictwem kolejnych papieży, czyli mszę przed bazyliką świętego Jana na Lateranie i procesję do bazyliki Matki Bożej Większej, organizowano wieczorem.

 

W 2017 r. po raz pierwszy odbyły się one w niedzielę po czwartkowym święcie. Watykan wyjaśnił, że zmiana ta ma na celu ułatwienie wiernym udziału w ceremonii.

 

W tym roku Boże Ciało przypada 31 maja.

 

W sobotę Prefektura Domu Papieskiego ogłosiła, że w niedzielę 3 czerwca Franciszek odprawi po południu mszę na placu przed parafią w Ostii, a następnie poprowadzi procesję do drugiego kościoła.

 

W ostatnich miesiącach Ostia była tematem ożywionych dyskusji we Włoszech oraz działań policji i wymiaru sprawiedliwości w związku z nasileniem się mafijnej działalności w tej administracyjnej części Rzymu. Doszło tam do licznych przestępstw i przypadków zastraszania ze strony klanów kontrolujących osiedla w tej dzielnicy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.26

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

grzesiekwa 21:41:46 | 2018-04-28
Liczę, że baldachim nad Najświętszym Sakramentem i Franciszkiem poniosą muzułmanie. W końcu trzeba być otwarty i toleracyjnym... Może nawet Papa zgodzi się na ich Komunię?

Oceń 19 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?