Papież Franciszek zatwierdzi statuty Komisji Ochrony Małoletnich

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Franciszek wyraził pragnienie ostatecznego zatwierdzenia statutów Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Informację podała sama Komisja w komunikacie opublikowanym po zakończeniu wiosennej sesji plenarnej, jaka w dniach 20-22 kwietnia odbyła się w Rzymie.


Było to pierwsze spotkanie Komisji w nowym składzie. Jej 16 członków - 8 mężczyzn i 8 kobiet, w tym Polka, prof. Hanna Suchocka - spotkało się 21 kwietnia z papieżem, którego poinformowało o głównych priorytetach swej pracy.

 

Papieska zapowiedź definitywnego zatwierdzenia statutów Komisji nastąpiła trzy lata po zatwierdzeniu ich "ad experimentum" przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej na polecenie Franciszka (21 kwietnia 2015).

 

Papież: nigdy nie podpiszę ułaskawienia osoby winnej pedofilii>>

 

Statuty stanowią, że Komisja jest organem konsultacyjnym papieża. Jej celem jest wspieranie odpowiedzialności Kościoła na szczeblu lokalnym za ochronę małoletnich, jak również dorosłych wymagających opieki, przed nadużyciami seksualnymi.

 

Obecnie Komisja podzielona jest na trzy grupy robocze, obejmujące trzy pola jej działalności: pracę z ofiarami nadużyć seksualnych; edukację i formację; kierunki i normy dotyczące ochrony. Grupy te działają w obszarze swoich kompetencji pomiędzy sesjami plenarnymi Komisji.

 

Wiosenna sesja, zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego Komisji kard. Seana O’Malley’a, rozpoczęła się od wysłuchania grupy ofiar nadużyć z Anglii i Walii. Jedna z tych osób zasugerowała, by Komisja stworzyła sieć ofiar, które doradzałyby i wspierały jej prace.

 

Wysłuchano także trzech prezentacji. Pierwsza dotyczyła wyników dochodzenia Australijskiej Komisji Królewskiej ws. nadużyć seksualnych, która oprócz ustalenia faktów dotyczących nadużyć, jakich dopuścili się niektórzy księża w Australii, zaatakowała także tajemnicę spowiedzi.

 

Ten ostatni problem powrócił również w drugiej prezentacji nt. Konwencji ONZ ds. Praw Dziecka, którą Stolica Apostolska ratyfikowała i dlatego została w 2014 i 2017 r. poproszona o przedstawienie okresowego raportu z wcielania jej w życie w Państwie Watykańskim. Raport Komitetu Konwencji z 2014 r. domagał się od Stolicy Apostolskiej zmian w prawie kanonicznym i krytykował "kodeks milczenia" dotyczący spowiedzi.

 

Trzecia prezentacja dotyczyła roli wspólnoty wiernych w przezwyciężeniu traumy nadużyć u ofiary. Temat ten poruszany jest przez Komisję już od pewnego czasu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook