Dlaczego dziś w Watykanie nikt nie poszedł do pracy?

(fot. Simone Savoldi on Unsplash)

W kalendarzu Kościoła powszechnego obchodzone jest dzisiaj wspomnienie św. Jerzego - patrona Jorge Mario Bergoglio - papieża Franciszka.


Z tej okazji w Watykanie jest dzisiaj dzień wolny od pracy, a z całego świata na ręce Ojca Świętego docierają życzenia imieninowe - donosi Radio Watykańskie.

 

Jak swoje urodziny świętował papież Benedykt XVI? >>

 

Natomiast urząd papieskiego jałmużnika donosi, że z tej okazji dla osób, którym niesiona jest w imieniu Ojca Świętego pomoc przygotowano 3 tys. porcji lodów.

 

 

 

W nocie wyjaśniono, że zgodnie z życzeniem Franciszka lody zostaną podane w rzymskich jadłodajniach dla ubogich, noclegowniach i innych ośrodkach prowadzonych przez Caritas.

 

To kolejny gest papieża wobec ubogich. W minionych latach ich grupę zaprosił na śniadanie do Domu świętej Marty w swoje urodziny 17 grudnia. Zafundował też najuboższym i bezdomnym zwiedzanie Muzeów Watykańskich, wizytę w cyrku i zaprosił na projekcję filmu w Auli Pawła VI.

 

Wszystkiego dobrego, Ojcze Święty! A kim był święty Jerzy?

 

Jerzy pochodził z Liddy (Azja Mniejsza). Jego ojcem miał być Pers - Geroncjusz. Urodził się, gdy jego rodzice byli już starszymi osobami.Na ochotnika wstąpił do legionów rzymskich i tam doszedł do wysokiej rangi trybuna. W czasie panowania cesarza Dioklecjana odmówił złożenia ofiary bóstwom rzymskim ponieważ był chrześcijaninem. Poddano go okrutnym i długim mękom, które według podań trwały aż 7 lat. Okrucieństwo zastosowane wobec św. Jerzego musiało być wyjątkowe, skoro wśród tak ogromnej liczby męczenników, którzy wówczas zginęli za wiarę, jemu nadano tytuł Wielkiego Męczennika. Zginął w Diospolis na terenie Palestyny.


Jego kult na Wschodzie był tak popularny, że zajmował pierwsze miejsce po Najświętszej Pannie Maryi i św. Michale. Stał się patronem rycerzy, żołnierzy, ludzi mających związek z bronią i walką, a także rolników, skautów i harcerzy. Jest orędownikiem podczas epidemii, zwłaszcza trądu, oraz w chorobach skóry. Święty Jerzy ukazywany jest w krótkiej tunice jako rycerz na koniu zabijający smoka, który symbolizuje szatana.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook