Ojciec Święty apeluje o pokojowe rozwiązanie konfliktu w Nikaragui

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Po modlitwie Regina Coeli papież zaapelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu w Nikaragui, spowodowanego zmianami w systemie zabezpieczeń społecznych.

 

Oto słowa apelu Franciszka w tłumaczeniu na język polski:

 

Jestem głęboko zaniepokojony tym, co ma miejsce w tych dniach w Nikaragui, gdzie w następstwie protestów społecznych doszło do starć, które spowodowały również ofiary. Wyrażam moją bliskość w modlitwie z tym krajem, i przyłączam się do biskupów, prosząc o zaprzestanie wszelkiej przemocy, unikanie bezużytecznego rozlewu krwi oraz, aby kwestie otwarte były rozwiązywane pokojowo i z poczuciem odpowiedzialności.

 

W czwartek i piątek, w stolicy kraju, Managui, jak i w innych miastach Nikaragui doszło do demonstracji spowodowanych zmianami w systemie zabezpieczeń społecznych. Przyjęte na początku minionego tygodnia zmiany w systemie emerytalnym zakładają, że pracownicy będą musieli wnieść 7 procent wynagrodzenia do systemu ubezpieczeń społecznych (obecnie 6,25 procent), a pracodawcy będą musieli wnieść 22,5 procent wynagrodzenia, a nie 19 procent - jak dotychczas. Zmiany odrzucili przedstawiciele biznesu i eksperci, którzy postrzegają je jako taktykę rządu, by uniknąć bankructwa systemu. Obawiają się też, że reformy mogą przyczynić się do zwiększenia bezrobocia w kraju, zmniejszania konsumpcji i konkurencyjności oraz pogorszenia się klimatu biznesowego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook