Papież wzywa do budowania kultury spotkania

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

O czynne włączenie się w budowanie kultury spotkania zaapelował do Argentyńczyków papież Franciszek. W Watykanie opublikowano treść orędzia Ojca Świętego, zarejestrowanego na wideo, do wiernych zgromadzonych w sanktuarium w Liniers, na przedmieściach Buenos Aires. Święty Kajetan - zmarły w XVI wieku założyciel zakonu teatynów - czczony jest w Argentynie jako patron chleba i pracy.


Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów: "Z Jezusem i św. Kajetanem wyjdźmy na spotkanie najbardziej potrzebujących", papież zaznaczył, że chodzi tutaj szczególnie o spotkanie z ludźmi, którzy potrzebują pomocy jeszcze bardziej niż my i naszej wyciągniętej ręki. Dodał, że ważne jest też spojrzenie na nich z miłością, dzielenie ich cierpienia i niepokoju. Podkreślił, że postawa chrześcijańska nie może zadowolić się spoglądaniem na nich z dystansu, lecz domaga się wyjścia im na spotkanie. "Musimy budować i tworzyć kulturę spotkania" - zaapelował Ojciec Święty.

 

Papież Franciszek zauważył, że w życiu codziennym obserwujemy wiele napięć i konfliktów, natomiast kultura spotkania wymaga od nas wyjścia naprzeciw innym, bardziej potrzebującym czy też cierpiącym. Nie ma to być wyjście samotne, ale wraz z Jezusem i św. Kajetanem, ufając, że nawet w przypadku ludzi dalekich od Kościoła najważniejsze jest spotkanie, i ufność, że Pan Jezus, Duch Święty dokonają reszty w ich sercu. Jest to droga ludzi potrzebujących pomocy, z Jezusem, na spotkanie bardziej od nas potrzebujących. Ojciec Święty zaznaczył, iż spotkanie zwiększa naszą zdolność do miłowania.

 

Kard. Bergoglio jako arcybiskup Buenos Aires co roku przewodniczył Mszy św. w liturgiczne wspomnienie św. Kajetana. Następnie podchodził do wiernych stojących w kolejce, by oddać hołd figurce świętego, wysłuchiwał ich słów, błogosławiąc dzieci.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Alfista 18:49:57 | 2013-08-07
Pan nasz Jezus nie przyniósł pokoju tylko niezgodę.
Pokój i radość na ziemi Karol to do etatystów oni mają program...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Karol 18:19:38 | 2013-08-07
Do jazmig
To trochę to co sam robisz, ciągle obecny i wciąż stając do dyskusji lub raczej jak to sam nazywasz "zaczepiania". Właśnie to robisz, co krytykujesz u Świadków Jehowy. Kultura spotkania - nie chodzi o nieustanne wytykanie błędów [Papieża Franciszka], lecz szukanie tego, co łączy i może dopomóc we wspólnym czynieniu dobra wokół siebie, aby ziemia stawała się miejscem pokoju i radości.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:51:21 | 2013-08-07

A dokładniej, jak miałoby takie spotkanie wyglądać?...

- pomyśl, pokombinuj, jesli będziesz czekał na gotowe, niczego nie osiągniesz


...
Po co mam kombinować? Skoro papież mówi o kulturze spotkania, to powinien doprecyzować swoje ogólniki.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aka 13:27:41 | 2013-08-07
A dokładniej, jak miałoby takie spotkanie wyglądać?...

- pomyśl, pokombinuj, jesli będziesz czekał na gotowe, niczego nie osiągniesz

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dareczek z oazy 12:12:01 | 2013-08-07
Kulturaa spotkania jest to zwykłe codzienne życie ludzi. To unikanie izolacji od ludzi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 11:51:42 | 2013-08-07
A dokładniej, jak miałoby takie spotkanie wyglądać? Chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi jak świadkowie Jehowy, czy jeszcze inaczej?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook