Dziś Franciszek odwiedza kolejną parafię. Jej proboszcz mierzy się z licznymi problemami

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Franciszek odwiedza dziś parafię św. Pawła od Krzyża w rzymskiej dzielnicy Corviale.

 

Znajdująca się na przedmieściach Wiecznego Miasta dzielnica nazywana jest peryferiami nie tylko ze względu na usytuowanie, ale także na trudną sytuację społeczno-ekonomiczną jej mieszkańców.

Mówiąc o realiach, jakie panują w Corviale proboszcz tamtejszej parafii podkreśla, że fama, którą owiana jest dzielnica jest gorsza niż rzeczywistość.

- W tej parafii nie mamy wielkich zasobów gospodarczych, właściwie powiedziałbym, prawie żadnych. Żartobliwie powtarzam, że budżetem parafii jest 40 wolontariuszy - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Roberto Cassano.

 

- Chciałbym jednak od razu zaprzeczyć przekonaniu, że Corviale jest dzielnicą przestępczą, miejscem, w które się nie chodzi, bo może się «coś stać». Tu nie dzieje się absolutnie nic. Prawdziwym problemem jest degradacja społeczna i ekonomiczna. Po dwóch latach probostwa jestem w stanie powiedzieć, że jedyne trudności z którymi się zmagamy to problemy mieszkaniowe, eksmisje oraz problem handlu narkotykami, co wydaje mi się być typowym problemem peryferii wielkich miast. Z tego punktu widzenia nie ma nadzwyczaj wielkiej przestępczości, ale istnieje ta degradacja przede wszystkim strukturalna. Odkryłem też niedawno, co potwierdzili różni psychologowie, z którymi współpracujemy, że tam gdzie są kłopoty ekonomiczne i społeczne, są także problemy psychiczne, dlatego teraz staramy się pochylić nad tym problemem.

Franciszek odprawi dla wspólnoty parafialnej niedzielną Eucharystię. Spotka się m.in. z ubogimi oraz ludźmi starszymi i samotnymi, ponieważ to właśnie im wspólnota parafialna niesie systematyczną pomoc.

 

- Bieda na naszym terenie odczuwalnie rośnie. Co miesiąc ponad stu rodzinom pomagamy zapłacić czynsz i rachunki - mówi ks. Cassano dodając, że coraz pilniejszym wyzwaniem staje się także pomoc ludziom starszym i chorym, opuszczonym przez najbliższych.

Będą to drugie w tym roku odwiedziny Franciszka w rzymskiej parafii, a zarazem 17 w czasie jego pontyfikatu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook