5 najważniejszych tematów z adhortacji Franciszka "Gaudete et exsultate"

America Magazine
(fot. Drop of Light / shutterstock.com)

James Martin SJ, autor bestsellerowego "Jezuickiego przewodnika po prawie wszystkim", podaje 5 najciekawszych wątków najnowszego dokumentu papieża Franciszka.

 

<< Najnowsza adhortacja papieża Franciszka "Gaudete et exsultate" [PEŁNY TEKST] >>

 

1. Świętość to bycie w pełni sobą

 

Papież w całym dokumencie przywołuje liczne przykłady świętości: Św. Tereskę od Dzieciątka Jezus, która odnalazła świętość w robieniu małych rzeczy; św. Ignacego Loyolę, który szukał Boga we wszystkim i św. Filipa Nereusza, który był znany ze swojego poczucia humoru. Papież wzywa do tego by każdy dokonywał rozeznania własnej drogi do świętości i by dawał na niej z siebie wszystko (17).

 

2. Codzienne życie może nam pomóc w byciu świętymi

 

Każdy powinien starać się o świętość. Świętość oznacza życie w miłości (20) i niesienie świadectwa każdego dnia dokonując małych gestów (16), takich jak nie przekazywanie dalej plotek, wysłuchanie bliskich, codzienna modlitwa. Jeśli patrzysz na swoje życie jako misję, to łatwiej Ci będzie zobaczyć twe codzienne aktywności jako kolejne kroki na ścieżce do świętości (14; 19-30).

 

3. Strzeż się przed nowymi postaciami starych herezji

 

Papież przywołuje herezje gnostycyzmu i pelagianizmu, aby pokazać co utrudnia nam bycie świętymi. Nieco upraszczając, gnostycyzm głosi, że najważniejsze jest to co się wie, ale nie to co się czyni. Papież pisze, że "Kiedy ktoś ma odpowiedzi na wszystkie pytania, pokazuje, że nie podąża właściwą drogą i możliwe, że jest fałszywym prorokiem, który używa religii dla własnej korzyści" (42).

 

Pelagianizm twierdzi z kolei, że nie potrzeba nam Bożej łaski do bycia zbawionymi, a wystarczą same uczynki. Nowy pelagianizm przejawia się w różnych postawach: "obsesji na punkcie prawa, uleganiu urokowi osiągnięć społecznych i politycznych, ostentacyjnej trosce o liturgię, o doktrynę i prestiż Kościoła [...]" (57). Pelagianizm odziera nas z pokory.

 

4. Papieska adhortacja jest wypełniona poradami praktycznymi

 

Nie plotkuj, nie osądzaj, przestań być złośliwy - także w internecie, ponieważ "w tych przestrzeniach padają słowa, które nigdy nie byłyby tolerowane w życiu publicznym" (115). Dotyczy to także mediów katolickich. Bądź miły!

 

5. Osiem błogosławieństw to drogowskazy do świętości

 

Błogosławieństwa to nie tylko to co ma na myśli Jezus, gdy mówi o świętości, ale są one także obrazem tego kim Jezus był. Powinniśmy Go naśladować w drodze do świętości. Wezwano nas do bycia ubogimi w duchu, cichymi, miłosiernymi, czyniącymi pokój oraz głodnymi sprawiedliwości. Papież szczególnie koncentruje się na miłosierdziu, które ma dwa oblicza: pomoc i służbę innym, ale też przebaczenie i zrozumienie, bo Jezus nie mówi, że «błogosławieni, którzy planują zemstę», ale nazywa błogosławionymi tych, którzy przebaczają i czynią to «siedemdziesiąt siedem razy» (82).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.18

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 17:39:33 | 2018-04-09
Czyli kolejne niechlujstwo ludzi mediów. Kogo tam zatrudniają?

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

NAJ 16:05:33 | 2018-04-09
Pan Jezus Chrystus nigdy nie powiedział takich słów:

"błogosławieni, którzy planują zemstę"

Oceń 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

eugenewolfe1 15:36:43 | 2018-04-09
"błogosławieni, którzy planują zemstę"?! O co tu chodzi? Ostatnie zdanie jest chyba jakieś niekompletne i poprzestawiane.

Oceń 4 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook