Watykan: w czasie Wigilii Paschalnej Franciszek ochrzcił osiem osób

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Nieodłączną częścią liturgii Wigilii Paschalnej, sprawowanej przez papieży w Wielką Sobotę w bazylice św. Piotra w Watykanie, są chrzty dorosłych, udzielane im przez głównego celebransa.

 
W tym roku 31 marca przyjęło ten sakrament osiem osób: czworo z Włoch oraz po jednej z Albanii, Nigerii, Peru i Stanów Zjednoczonych, pięciu mężczyzn i trzy kobiety. Katechumeni przyjęli też od razu sakrament bierzmowania, a następnie przystąpili po raz pierwszy do komunii świętej.
 

Najstarszą w tym gronie była Peruwianka Isabel, urodzona w 1966, najmłodszy Albańczyk Kastriot Cristian, urodzony w 1990. Pozostali nowo ochrzczeni pochodzą z: Włoch - Francesco Michele (1987), Ivan Roberto (1983), Mara Maria (1979) i Silvia (1989), z Nigerii - John Francesco (1986) i ze Stanów Zjednoczonych - Nathan Potter (1988).

 

Obrzęd chrztu rozpoczął się po przewidzianych czytaniach liturgicznych i kazaniu Ojca Świętego odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych, po czym poświęcił on wodę chrzcielną, którą następnie ochrzcił katechumenów. Każda z osób w towarzystwie ojca lub matki chrzestnej podchodziła do papieża, który wymieniał imię nowo ochrzczonego lub ochrzczonej i polewał ich głowy wodą święconą. Bezpośrednio po tym obrzędzie Franciszek udzielił każdej osobie sakramentu bierzmowania, namaszczając ich głowy olejem świętym. Następnie, podczas Komunii św. po raz pierwszy przystąpili oni do Stołu Pańskiego.

 

Franciszek od początku pontyfikatu ochrzcił podczas obrzędów Wielkiej Soboty (łącznie z dzisiejszą uroczystością) 55 osób z 22 krajów, najwięcej z Włoch - 9 i Albanii - 5.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?