Papież po spotkaniu z taonistami: "bardzo sobie cenię ten gest"

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

Dialog, nie tylko na temat wymiany idei, ale dialog ludzki, twarzą w twarz, pomaga wszystkim wzrastać jako osoby oraz w poszukiwaniu absolutu i Boga.

 
Przypomniał o tym Franciszek w krótkim przemówieniu do taoistów ze Świątyni Bao’an ze stolicy Tajwanu - Tajpej, z którymi spotkał się 14 marca tuż przed środową audiencją ogólną na Placu św. Piotra w Watykanie.
 

Ojciec Święty podziękował swym gościom za odwiedziny i skierowane doń pozdrowienia. Wyraził przy tym zadowolenie ze wspólnej pracy, wykonanej przez delegację tej Świątyni i Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

"Jest to dialog nie tylko idei, ale jest to dialog ludzki, osoby z osobą, który pomaga wszystkim wzrastać jako osoby, na naszej drodze poszukiwania absolutu, Boga" - powiedział papież. Wyraził wdzięczność delegacji taoistycznej za jej dobrą wolę, za wizytę i za zaproszenie do odwiedzenia Tajwanu. "Bardzo sobie cenię ten gest" - dodał.

 

Na zakończenie spotkania życzył wszystkim błogosławieństwa Bożego i poprosił, aby jego goście modlili się za niego.

 

Świątynia Bao’an jest taoistycznym miejscem kultu, położonym w dzielnicy Datong stolicy Tajwanu, w pobliżu podobnego obiektu poświęconego Konfucjuszowi. Głównymi bóstwami czczonymi w świątyni są postacie z panteonu taoizmu: Baoszeng, Szennong, Czarny Tygrys i 36 Niebiańskich Urzędników.

 

Murowaną świątynię wznieśli w 1804, na miejscu wcześniejszej, drewnianej z 1742, osadnicy z Tong’an w prowincji Fujian. Później znacznie ją rozbudowano w latach 1855 i 1868-73. Po wojnie chińsko-japońskiej (1894-95), gdy Tajwan zajęli Japończycy, świątynia doznała wielu zniszczeń wskutek toczonych tam walk. Odbudowano ją w latach 1917-19, ale po zbombardowaniu Tajpej przez amerykańskie lotnictwo w 1945, została ponownie zniszczona. Jej odbudowa trwała do 1967 roku. Kolejnych renowacji dokonano w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

 

Obiekt jest miejscem różnych uroczystości religijnych i wydarzeń kulturalnych, z których do najważniejszych należą urodziny Baoszenga 15. dnia 3. miesiąca kalendarza księżycowego, darmowe poradnie tradycyjnej medycyny chińskiej i koncerty. W dniach 15-16 października 2016 odbyła się tam konferencja międzynarodowa nt. "Szukając razem prawdy: dialog chrześcijańsko-taoistyczny", która - jak stwierdzał później komunikat po tym wydarzeniu - była "historycznym spotkaniem", które "skonkretyzowało naszą zdecydowaną wolę dialogu". Uczestniczyły w nim delegacje Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Kościoła katolickiego na Tajwanie, Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC) i Światowej Rady Kościołów.

 

Taoizm (według innej pisowni daoizm) jest tradycyjnym chińskim systemem filozoficznym i religijnym. Nurt filozoficzny miał stworzyć Laozi w VI wieku przed Chr., podczas gdy taoistyczny system religijny powstał w II i III wieku po Chr. Za najważniejsze księgi taoizmu uważa się Daodejing i Zhuangzi. Był, obok konfucjanizmu, jednym z dwóch najważniejszych systemów filozoficzno-religijnych w Chinach. Nurt religijny - w przeciwieństwie do względnie ortodoksyjnego konfucjanizmu - był otwarty na zapożyczenia z innych wierzeń, np. konfucjanizmu, szamanizmu, buddyzmu, a nawet chrześcijaństwa i manicheizmu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.4

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

urynos urynos 09:30:33 | 2018-03-15
Tfu! Żaden normalny katolik nie wziąłby udziału w takim spotkaniu. Udział w nim stanowi zakamuflowaną formę apostazji.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

cristiada 22:45:28 | 2018-03-14
No jak nic 36 niebiańskich urzędników będzie miało ojca świętego w swej opiece...

Oceń 39 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

czuwajacy66 21:15:17 | 2018-03-14
,,Ja jestem droga, prawda i zyciem"
,, Wchodzicie przez ciasna brame! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, ktora prowadzi do zguby, a wielu jest takich, ktorzy przez nia wchodza. Jakze ciasna jest brama i waska droga, ktora prowadzi do zycia, a malo jest takich, ktorzy ja znajduja"
,,Strzezcie sie falszywych prorokow, ktorzy przychodza do was w owczej skorze, a wewnatrz sa drapierznymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach"
,,Ja was nie sadze, osadzi was slowo, ktore do was wypowiedzialem"
Jezus Chrystus

Oceń 18 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook