Odroczono proces byłego prezesa "banku watykańskiego" oraz jego adwokata

(fot. shutterstock.com)

Trybunał Państwa Miasta Watykańskiego po raz kolejny odroczył rozpoczęcie procesu byłego prezesa Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), zwanego "bankiem watykańskim", i jego zaufanego adwokata, którym zarzuca się malwersacje i pranie brudnych pieniędzy.

 

Na prośbę zarówno obrońców oskarżonych, jak i adwokatów IOR pierwszą rozprawę przesunięto z 15 marca na 9 maja br.

 

78-letni obecnie Angelo Caloia stał na czele IOR w latach 1989-2009. Adwokat Gabriele Liuzzo dziś ma 94 lata. Trzeci oskarżony, były dyrektor generalny IOR (do 2007 r.) Lelio Scaletti zmarł niedługo po tym, jak w 2014 r. rozpoczęto śledztwo w tej sprawie. Wszyscy od początku zaprzeczali zarzutom.

 

Według aktu oskarżenia, do przestępstw miało dojść w latach 2001-2008 przy sprzedaży nieruchomości należących do IOR. Straty Instytutu oszacowano na 50 mln euro.

 

Na swej stronie internetowej IOR podkreśla, że wykrycie tych przestępstw jest wynikiem podejmowanych od czterech lat przez obecne kierownictwo Instytutu działań na rzecz lepszego i bardziej przejrzystego zarządzania tą instytucją, a także dostosowania IOR do najbardziej rygorystycznych standardów międzynarodowych oraz dążenia do karania wszelkich przejawów łamania prawa, bez względu na to, kto się tego dopuścił.

 

W rozpoczynającym się 9 maja procesie karnym IOR występuje z powództwa cywilnego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook