"Czym papież Franciszek odmienił Kościół? Obrazami. Papież jest malarzem"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek to mistrz trafnych porównań i obrazowego mówienia. Dlatego przepowiadanie - "malowanie" Ewangelii, tak dobrze mu wychodzi - uważa ks. Maciej Makuła SBD kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. 

 

Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka, KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?"

Publikujemy komentarz ks. Macieja Makuły:

Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół? Obrazami. Papież jest malarzem. Na ekranach wyobraźni słuchaczy maluje obrazy.

Wielu Papieży stosowało obrazy w przepowiadaniu, ale Franciszek ma ogromną łatwość w ich wymyślaniu i prezentowaniu. Opanował sztukę obrazowego mówienia, używając porównań, metafor i analogii.

Papież Franciszek w Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium napisał:

"Atrakcyjny obraz sprawia, że przesłanie jest odczuwane jako coś rodzinnego, bliskiego, możliwego, związanego z własnym życiem. Trafny obraz może doprowadzić do zasmakowania w przesłaniu, które zamierzamy przekazać, budzi pragnienie i motywuje wolę w kierunku Ewangelii. Dobra homilia, jak powiadał mi stary mistrz, powinna zawierać «jedną myśl, jedno uczucie i jeden obraz»."

I sam stosuje się do tych zaleceń. Oto przykłady z nauczania Franciszka: Lenistwo, to życie jak gdyby w lodówce; konfesjonał to nie sala tortur; zachowujemy się często jak kontrolerzy łaski; pasterz musi pachnieć owcami, a nie drogimi perfumami; zróbcie raban; wstańcie z kanapy; wirus hipokryzji; plotkarz jest jak terrorysta; chrześcijanie salonowi; chrześcijanin w obliczu trudności nie jest sadomasochistą; nie módlcie się jak papugi; diabeł kiepsko płaci; Kuria Rzymska powinna działać jak anteny nadawcze i odbiorcze.

Często te obrazy wywołują emocje, które skłaniają do refleksji, a następnie poruszają wolę.

Papież Franciszek to mistrz trafnych porównań i obrazowego mówienia. Dlatego przepowiadanie - "malowanie" Ewangelii, tak dobrze mu wychodzi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.32

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

czuwajacy66 12:25:42 | 2018-03-15
,,Prorocy prorokuja falszywie, kaplani nauczaja wedlug swojego widzimisie, a moj lud kocha sie w tym! Zaniechajcie czlowieka, ktory ledwo ma tchnienie w nozdrzach, bo na ilez go cenic? Coz poczniecie kiedy sie to wszystko  skonczy?"

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 09:47:13 | 2018-03-15
Mnie do dziś przesladuje obraz Franciszka całującego żydów po rękach .
Cu jak kibiety, bez żadnego zakłopotania wyciągają łapkę do polizania przez biskupa Rzymu.
Do dziś mam odruch wymiotny.

https://www.youtube.com/watch?v=OQrZy8CgLq4

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

urynos urynos 09:25:40 | 2018-03-15
Adolf Hitler też była malarzem, który odmienił świat.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook