Franciszek podał datę kanonizacji obu papieży

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II będzie zapewne w uroczystość Chrystusa Króla bieżącego roku - 24 listopada, lub w niedzielę Bożego Miłosierdzia - 27 kwietnia 2014 - powiedział podczas podróży powrotnej z Rio de Janeiro do Rzymu Ojciec Święty.


Papież Franciszek odpowiedział na szereg pytań dziennikarzy. Zaznaczył, że Jan XXIII jest postacią przypominającą trochę wiejskiego proboszcza, kochającego każdego ze swych wiernych. Zachowywał się tak również jako biskup i papież. Jako papieski delegat w Turcji wydał szereg fałszywych metryk chrztu Żydom, pragnąc ich ocalić.

 

Ojciec Święty przypomniał także, że dwadzieścia dni przed śmiercią Jan XXIII przyjął abp. Agostino Casaroli, który zdawał sprawę ze swoich wizyt w krajach bloku wschodniego. Przed wyjściem zapytał go, czy nadal odwiedza nieletnich więźniów. Casaroli odpowiedział wówczas, że nigdy ich nie opuści.

 

Papież Franciszek przypomniał także, iż Jan XXIII był wielkim papieżem, który zwołał II Sobór Watykański.

 

Natomiast mówiąc o Janie Pawle II papież Franciszek wskazał, że był to wielki misjonarz Kościoła, który niósł ogień Ewangelii podobnie jak św. Paweł. Ich wspólna kanonizacja będzie przesłaniem dla Kościoła - to ludzie wybitni, dzielni.

 

Co do daty kanonizacji Ojciec Święty przypomniał, że sądzono, że może to być 8 grudnia, ale ze względu na pielgrzymów z Polski, jadących autobusami, kiedy w grudniu drogi mogą już być oblodzone, odpowiedniejszą wydaje się data albo uroczystości Chrystusa Króla (24 listopada - przyp. KAI) - choć jest to trudne, bo konsystorz przed kanonizacją ma się zebrać dopiero 30 września - lub w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w przyszłym roku - 27 kwietnia 2014 - stwierdził papież.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Izabela 17:28:42 | 2013-07-29
Bardzo medialny i nieprawdziwy tytuł. Podał? To kiedy w takim razie będzie kanonizacja? Słuchałam całego wywiadu z Papieżem w TV2000, powiedział, że datę ustali po powrocie do Rzymu. Wspomniał, że proponowana była data 10 października, lecz jest zbyt wczesna, potem data grudniowa, ale Papież podkreślał, że jest niewłaściwa ze względu na trudy podróży zimowej biednych Polaków, którzy w większości pojadą na kanonizację autobusami. Dwie wspomniane tu daty zaproponował kard. Dziwisz i obydwie propozycje zostaną dopiero rozważone.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook