Co Głowa Kościoła ma do powiedzenia Polakom na początku Wielkiego Postu?

(fot. shutterstock.com)

Do przeżywania Wielkiego Postu w jedności z cierpiącym Chrystusem zachęcił papież pielgrzymów polskich obecnych dziś na audiencji ogólnej.

 

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

 

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu, czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości. Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu mogli mieć udział w świętości samego Boga. Z serca wam błogosławię.

 

Pełną treść papieskiej katechezy znajdziesz TUTAJ >>

 

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

 

W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty kontynuował refleksję nad liturgią Mszy św.

 

Po lekturze czytań biblijnych i homilii następuje chwila milczenia, która pozwala osadzić otrzymane ziarno Bożego słowa w duszy, tak aby zrodziło się pragnienie pójścia za tym, co Duch Święty każdemu z nas podsunął.

 

Po tym milczeniu osobista odpowiedź wiary wpisuje się w wyznanie wiary Kościoła, wyrażane w "Credo". Istnieje istotny związek między słuchaniem a wiarą, gdyż - jak przypomina św. Paweł - wiara "rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa" (Rz 10,17).

 

Credo wiąże Eucharystię z chrztem, przypominając nam, że wiara każdego ochrzczonego wpisuje się w wiarę otrzymaną od apostołów, a jego zjednoczenie z Chrystusem aktualizuje się przez sprawowanie i uczestnictwo w Eucharystii.

 

Odpowiedź na słowo Boże przyjęte z wiarą wyraża się następnie we wspólnej modlitwie, zwanej "modlitwą powszechną", ponieważ obejmuje potrzeby Kościoła i świata. Ojcowie Soboru Watykańskiego II zechcieli, by przywrócić tę modlitwę po Ewangelii i homilii, aby "z udziałem ludu zanoszone były błagania za Kościół święty, za tych, którzy nami rządzą, za tych którzy znajdują się w różnych potrzebach, za wszystkich ludzi i o zbawienie całego świata".

 

Wieńcząca Liturgię Słowa modlitwa "powszechna" zachęca nas, abyśmy utożsamili się ze spojrzeniem Boga, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci.

 

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. pielgrzymi z parafii Miłosierdzia Bożego - Kraków Prokocim oraz przedstawiciele Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym " WYJDŹ Z DOMU" z Moszczenicy Małopolskiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.21

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (30)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WyjdzZNiegoLuduMoj 09:24:59 | 2018-02-15
W wezwaniu do Polaków Franciszek woła, abyśmy sie nawrócili i uwierzyli w Ewangelię.
OK, tak uczyniłem już jakiś czas temu - zawierzyłem Bogu i jego Słowu. Dzięki Słowu i działaniu Ducha Świetego nawróciłem się z pogańskiej religii jaką akurat w moim przypadku był rzymski katolicyzm. 
Dlaczego zatem sam Franciszek tego nie uczynił chociaż do tego nawołuje? Może to przejaw współczesnego faryzeizmu - "wargami tylko mnie chwalicie"? Może to demony - jeden zwany Pychą a drugi Władzą - nie powalają uwolnić się od heretyckich nauk narzuconych przez cesarza Konstatyna i jego popleczników, a zapoczątkownych podczas soboru nicejskiego w 325 roku?
Franciszek pozwala publicznie nazywać się "Głową Kościoła", a przecież Głową Kościoła jest Chrystus i "Ojcem Świętym", a przecież Ojcem Świetym jest sam Bóg.
Nie można służyć dwóm Panom ...

Oceń 6 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook