Papież ekskomunikował kapłana. Śledztwo potwierdziło prawdziwość oskarżeń

(fot. Grzegorz Gałązk /galazka.jezuici.pl)

"Sytuacja ta była bardzo bolesna (...). Prosimy was, abyście modlili się za tych, którzy ucierpieli w wyniku tego, co się wydarzyło. Niech Maryja, Gwiazda Morza, prowadzi parafię drogą pokoju" - głosi oświadczenie kurii archidiecezjalnej.

 

Franciszek nakazał ekskomunikować kapłana w Australii, któremu po dwuletnim dochodzeniu kanonicznym udowodniono, że złamał tajemnicę spowiedzi. W 2016 do kurii archidiecezjalnej w Brisbane wpłynęła seria skarg przeciw pracującemu tam pochodzącemu z Nigerii ks. Ezinwanne Igbo. Zarzucano mu publiczne ujawnianie grzechów wyznawanych w czasie spowiedzi, co pociąga za sobą automatyczną ekskomunikę. Z drugiej strony nie jest to przestępstwo w świetle prawa świeckiego, obowiązującego w stanie Queensland (którego stolicą jest Brisbane).

 

Papież o tym, jak odkryć w sobie Moc >>


Szczegółowe śledztwo, przeprowadzone przez archidiecezję na polecenie Stolicy Apostolskiej, potwierdziło jednoznacznie prawdziwość tych oskarżeń. W efekcie miejscowy arcybiskup, po zasięgnięciu rady Watykanu, uznał, że ekskomunikę można ogłosić publicznie. Nie podano, na czym polegało złamanie tajemnicy spowiedzi.W specjalnym oświadczeniu władze archidiecezji stwierdziły, że w okresie obowiązywania tej kary kościelnej, ks. Ezinwanne nie może wykonywać żadnej posługi duchownej w czasie Mszy św. lub jakiegokolwiek innego nabożeństwa publicznego.

 

Nie może również udzielać sakramentów, ani ich przyjmować. Ekskomunika pozostanie w mocy do czasu, aż obłożony nią kapłan "poprosi o zdjęcie jej a papież wyrazi na to zgodę i jest to jedyne, co może on uzyskać w tej sprawie". "Sytuacja ta była bardzo bolesna dla parafii Maroochydore [w której posługiwał ks. Igbo - KAI]. Prosimy was obecnie, abyście modlili się za tych wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku tego, co się wydarzyło. Niech Maryja, Gwiazda Morza, prowadzi parafię drogą pokoju" - głosi oświadczenie kurii archidiecezjalnej z Brisbane. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.53

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ponury 20:55:03 | 2018-02-12
cyt"Niech Maryja, Gwiazda Morza, prowadzi parafię drogą pokoju" - głosi oświadczenie kurii archidiecezjalnej."

Gwiazda Morza (z języka łac. Stella Maris) stanowi przede wszystkim tytuł przypisywany Izydzie – egipskiej bogini magii, mądrości, odrodzenia, płodności i opiekunce rodzin.

Oceń 6 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook