Franciszek: Jezus na was liczy i Kościół i papież!

(fot. EPA/LUCA ZENNARO)

Msza św. "rozesłania" pod przewodnictwem papieża Franciszka z udziałem ponad 3 mln ludzi zwieńczyła 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. "Jezus Chrystus na was liczy! Kościół na was liczy! Papież na was liczy!" - apelował do młodych Franciszek.

 

Ojciec Święty ogłosił, że miejscem kolejnych obchodów ŚDM w 2016 r. będzie Kraków.

 

Obejrzyj galerię!


Witając Ojca Świętego na początku Eucharystii, arcybiskup Rio de Janeiro, Orani João Tempesta zaznaczył, że nie stanowi ona zakończenia XXVIII Światowego Dnia Młodzieży, ale jest wysłaniem na misję, jest celebracją rozesłania. Przypomniał najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia, w tym troskę papieża o młodych, ubogich, chorych a także odpowiedzialnych za losy narodu. "Światowy Dzień Młodzieży jest praktykowaniem nowej ewangelizacji! - zaznaczył ich gospodarz.

 

Jednocześnie wyraził życzenie, aby owoce tych dni dopomogły w tworzeniu Kościoła, który byłby bardziej obecny wśród ubogich, chorych, potrzebujących oraz aby młodzi wraz z całym społeczeństwem budowali Cywilizację Miłości.

 

Abp Orani Tempesta zaznaczył, iż wielu młodych przed rozpoczęciem Światowego Dnia Młodzieży odwiedziło poszczególne brazylijskie diecezje, i że wydarzenie to nie ma charakteru jednorazowego. Zapewnił, że młodzi staną się misjonarzami w swoich środowiskach.

 

W homilii nawiązując do hasła ŚDM - "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody" papież zachęcał, aby wyniesione piękne doświadczenie spotkania z Jezusem i radość wiary młodzi ludzie zanieśli do swoich parafii, wspólnot ruchów. "Tym doświadczeniem trzeba się dzielić. Jezus nie powiedział: jeśli chcecie, jeżeli macie czas, To polecenie, które Pan daje całemu Kościołowi, także Tobie. To nakaz wynikający z siły miłości Chrystusa, który dał nam całego siebie, nie tylko trochę siebie. Jezus nie tylko nas posyła, ale i nam towarzyszy. A posyła nas do wszystkich. Ewangelia jest dla wszystkich, nie tylko dla niektórych. Nie bójcie się nieść Chrystusa wszystkim" - mówił Ojciec Święty.

 

Papież podkreślił, że najlepszym narzędziem ewangelizowania młodych ludzi jest inny młody człowiek. Zachęcał, aby nie bali się głosić Chrystusa. "Bóg mówi: nie lękaj się, bo jestem z Tobą. Kiedy idziemy głosić Chrystusa, On sam idzie przed nami i nas prowadzi. Jezus nie zostawia was samych, zawsze wam towarzyszy. Jesteśmy posłani razem, w tej misji towarzyszy wam cały Kościół i świętych obcowanie. Razem jesteśmy mocni" - powiedział Ojciec Święty.

 

Do kapłanów papież zaapelował, aby towarzyszyli młodzieży. "Proszę, towarzyszcie młodym z radością i hojnie, aby nie czuli się sami"- powiedział.

 

Franciszek przypomniał, że "ewangelizacja jest dawaniem osobiście świadectwa o miłości Boga, jest służeniem, przezwyciężaniem naszych egoizmów".

 

Podkreślił, że ten kto ewangelizuje, jest ewangelizowany, kto przekazuje radość wiary, otrzymuje więcej radości. "Nie bójcie się dawać świadectwa o Ewangelii. 

Niesienie Ewangelii jest niesieniem mocy Boga, by budować nowy świat, bez nienawiści, przemocy, niesprawiedliwości" - powiedział Franciszek.

 

"Jezus Chrystus na was liczy! Kościół na was liczy! Papież na was liczy! - zakończył papież.

 

W modlitwie wiernych proszono po arabsku za Kościół powszechny, aby niech poprzez Światowe Dni Młodzieży umacnia coraz bardziej swoją nadzieję i zapał misyjny.

Po francusku: za Papieża Franciszka, biskupów, duchowieństwo i wszystkich głoszących Ewangelię, aby poprzez swoje życie i posługę pomagali dostrzegać znaki czasu i żyć w nadziei.

 

Po włosku: za kraje, z których przybyli uczestnicy obecnego Światowego Dnia Młodzieży, niech coraz bardziej zjednoczone wokół Chrystusa Pana pobudzają ludzi i narody do życia w braterstwie i wzajemnej miłości.

 

Po japońsku: za młodych cierpiących z powodu różnych form wojen i przemocy, niech doświadczają wzrostu pokoju między narodami.

 

Po polsku: "Módlmy się w intencji Światowych Dni Młodzieży Rio 2013. Niech ten tydzień łaski będzie czasem spotkania z Chrystusem i przyjęcia Go do naszego życia."

Po niemiecku: "Módlmy się w intencji chorych, więźniów i wygnańców. Niech Pan da im odwagę i chroni w najcięższych momentach życia."

 

Na zakończenie po hiszpańsku modlono się za wszystkie ofiary katastrofy kolejowej w Santiago de Compostela, w której zginęło zginęło 78 osób a 178 zostało rannych.

 

Na zakończenie Mszy św. w imieniu uczestników ŚDM papieżowi podziękował kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich odpowiedzialny z ramienia Stolicy Apostolskiej za organizację tych Dni. Kardynał podkreślił, że były one wielki zasiewem ewangelicznym. Około 300 biskupów wygłosiło katechezy w 27 językach. Na wydarzenie to składała się modlitwa w milczeniu, pojednanie z Bogiem w sakramencie pokuty, radość wspólnego świadectwa wiary, podejmowanie dojrzałych decyzji na całe życie - małżeństwa, drogi powołania kapłańskiego czy zakonnego.

 

Kard. Ryłko wyraził Ojcu Świętemu wdzięczność za jego osobiste świadectwo wiary i proste słowa, trafiające do serc młodych. Pobudzają one do podejmowania dzieła ewangelizacji. Podziękował też za przewodniczenie tym Światowym Dniom Młodzieży.

 

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich przypomniał, że wyboru Rio de Janeiro dokonał papież-senior Benedykt XVI. Wyraził jemu wdzięczność za przygotowanie duchowe do tego spotkania. Podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży są "opatrznościowym darem" bł. Jana Pawła II, a ich uczestnicy oczekują na jego kanonizację i poprosił papieża Franciszka o udzielenie błogosławieństwa młodym wyruszającym z misją w świat.

 

Po przemówieniu do Franciszka podeszło pięciu przedstawicieli młodzieży reprezentujących poszczególne kontynentów i otrzymali krzyże misyjne w kształcie figury Chrystusa z Corcovado z emblematem ŚDM, które papież pobłogosławił.

 

W przemówieniu przed modlitwą "Anioł Pański" papież ogłosił: "Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce". Po tych słowach wybuchła radosna euforia wśród polskich pielgrzymów. Grupa w strojach góralskich zaczęła tańczyć. Do papieża podszedł kard. Stanisław Dziwisz i dziękował mu za wybór jego miasta na ŚDM w 2016 r.

 

Po kilku dniach zimnej i deszczowej pogody w Rio De Janeiro panowała piękna słoneczna pogoda. Podobnie jak w minionych dniach papież odbył triumfalny przejazd przez Copacabanę. Pozdrawiały go setki tysięcy ludzi. Byli wśród nich uczestnicy XXVIII Światowego Dnia Młodzieży oraz mieszkańcy Rio de Janeiro. Co raz papamobile zatrzymywał się. Papież witał się ze zgromadzonymi ludźmi, ściskał ich dłonie i błogosławił. W stronę papieskiego samochodu rzucano prezenty dla Ojca Świętego.

 

Wznoszono okrzyki: "Viva Papa!", "Viava Jesus Christus", "Niech żyje lud Boży!" Powiewały flagi 180 państw świata, które reprezentowała zgromadzona na Copacabanie młodzież. Odśpiewano hymn ŚDM i odmówiono modlitwy "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario".

 

Papież po przybyciu na Copacabanę został powitany tańcem. 3 mln młodych z całego świata przygotowało bowiem dla papieża flash mob. Pod względem liczby osób, które w nim wzięły udział był to prawdopodobnie największy zbiorowy taniec w historii.

 

Mszę św. z papieżem koncelebrowało kilkuset biskupów i tysiące księży z całego świata. Byli wśród nich polscy biskupi z kard. Stanisławem Dziwiszem, metropolitą krakowskim i kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim na czele.

 

W Mszy św. wieńczącej ŚDM wzięli też udział m. in.: prezydent Brazylii Dilma Rousseff i prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner. Przybyli także prezydenci Chile, Sebastián Piñera i Panamy, Ricardo Martinelli.

 

Po Mszy św. papież zje obiad z orszakiem papieskim w refektarzu ośrodka studiów Sumaré. O godz. 16.00 (21.00 czasu polskiego) Franciszek spotka się z członkami Komitetu Koordynacyjnego CELAM (Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej) i wygłosi do nich przemówienie.

 

O godz. 17.30 (22.30) Ojciec Święty uda się do Rio Centro gdzie w pawilonie 5. spotka się z wolontariuszami XXVIII ŚDM

 

Na godz. 18.30 (23.30) przewidziana jest ceremonia pożegnania na lotnisku Galeão a o godz. 19.00 (00.00) papież odleci do Rzymu.

 

Wstępnie podsumowując, w kończącym się dzisiaj ŚDM wzięło udział ok. 3 mln młodych ludzi z 180 krajów świata. Najwięcej młodzieży pochodziło z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru Meksyku i ok. 2 tys. z Polski.

 

W ŚDM wzięło udział 664 biskupów, w tym 28 kardynałów, 7814 kapłanów i 631 diakonów. ŚDM wspomagało 60 tys. wolontariuszy z całego świata, w tym 165 Polaków.

 

Relacje z ŚDM dawało ok. 6 tys. dziennikarzy i innych pracowników mediów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~sawa 09:01:37 | 2013-07-29
Chyba po raz pierwszy papież Franciszek mówi o sobie "papież". Do tej pory używał nazwy "biskup Rzymu". Jednak wszystkie dotychczasowe sygnały wskazują na to, że celem jest sprowadzenie posługi papieża do czysto honorowej funkcji.Teraz jeszcze tego nie widać, ale wystarczy przeczytać ostatnią wypowiedź rzecznika Lombardiego. On wprost mówi o władzy kolegialnej w Kościele.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook