Papież o tym, czy protestanci idą do piekła. "Gdy byłem dzieckiem..."

WAM
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

- Spytałem: "Babciu, kim są te panie? Czy to siostry zakonne?", a babcia odpowiedziała: "Nie, to protestantki. Ale to dobre kobiety" - mówi papież w najnowszym wywiadzie pt. "Otwieranie drzwi".

 

Fragment odpowiedzi papieża:

 

Przejdźmy do religii. Gdy byłem dzieckiem, mówiło się, że wszyscy protestanci idą do piekła, wszyscy, absolutnie wszyscy. (śmiech)

 

Ano tak, to był grzech śmiertelny. Był nawet pewien ksiądz, który w Argentynie palił namioty misjonarzy ewangelickich. Mówię tu o latach 1940—1942. Miałem cztery albo pięć lat, spacerowałem z babcią po ulicy i po drugiej stronie chodnika pojawiły się dwie kobiety z Armii Zbawienia, w charakterystycznych kapeluszach.

 

Spytałem: "Babciu, kim są te panie? Czy to siostry zakonne?", a babcia odpowiedziała: "Nie, to protestantki. Ale to dobre kobiety". Pierwszy raz usłyszałem wtedy dyskurs ekumeniczny, i to właśnie z ust starszej osoby. W ten sposób moja babcia otworzyła mi oczy na wyznaniową różnorodność. Musimy wszystkim przekazać to doświadczenie.

 

W edukacji dzieci, młodzieży... Każdy ma swoją tożsamość... Co do dialogu międzyreligijnego, to powinien istnieć, ale nie można prowadzić dysputy z innymi religiami, jeśli nie wychodzimy od własnej tożsamości! Ja mam swoją tożsamość i mówię, czerpiąc z niej. Zbliżamy się, odnajdujemy punkty wspólne, a także to, w czym się nie zgadzamy.

 

Ale w tym, co nas łączy, idziemy do przodu, dla dobra wszystkich. Prowadzimy dzieła miłosierdzia, akcje edukacyjne, razem dokonujemy wielu innych rzeczy. To, co moja babcia zrobiła ze mną, gdy miałem pięć lat, było aktem politycznym. Nauczyła mnie otwierać drzwi.


W skrajnych warunkach nie należy zatem szukać syntezy, ponieważ synteza może niszczyć. Trzeba dążyć do wielościanu, do jedności zachowującej różnorodność, wszystkie tożsamości. Mistrzem w tej dziedzinie — nie chcę popełnić plagiatu — jest Romano Guardini.

 

Guardini jest, według mnie, kimś, kto to wszystko zrozumiał i wyjaśnił w swojej książce Der Gegen­satz — nie wiem, jak to zostało przetłumaczone na język francuski, ale tytuł włoski mówi o "przeciwstawności" (książka nie została wydana w języku polskim - przyp. red.). Ta pierwsza książka, którą napisał o metafizyce w roku 1923, to według mnie jego opus magnum. Wykłada w niej coś, co można nazwać "filozofią polityki"; podstawą wszelkiej polityki są perswazja i bliskość.

 

Kościół powinien więc otwierać drzwi. Jeśli Kościół przyjmuje postawę nazbyt jednostronną, zaczyna uprawiać prozelityzm. A prozelityzm — nie wiem, czy mogę to powiedzieć — nie jest zbyt katolicki! (śmiech

 

(...)

 

Prozelityzm niszczy jedność. I dlatego dialog międzyreligijny nie oznacza osiągnięcia zgody we wszystkich kwestiach, tylko wspólną wędrówkę, w której każdy zachowuje własną tożsamość. Tak jak wtedy, gdy wyjeżdżamy na misje; siostry zakonne czy kapłani jadą w świat, by świadczyć. Polityką Kościoła jest jego własne świadectwo. Wyjście ze swojej skorupy. Dawanie świadectwa.

 

*  *  *

 

Chcesz lepiej poznać papieża Franciszka? Przeczytaj niesamowitą rozmowę, jaką przeprowadził z nim Dominique Wolton. Książka dostępna jest tutaj z 26% rabatem >>

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

588

 

 

Komentarze użytkowników (40)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mir 23:48:04 | 2018-02-04
Duch Święty mówi , że  w Kościele Katolickim jest pełnia .

Oceń 6 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.wygnanie 17:05:36 | 2018-02-04
rafaeld

Czy Ty nie widzisz, że wszystko co piszę uzasadniam słowami z NT? Więc co to za głupoty wypisujesz abym poczytał NT?
Jeśli Ty twierdzisz że to co jest w NT jest obecne dzisiaj w KK to Ty jesteś bardzo złośliwy albo typowym kłamcą w szponach szatana przeklętego.
ZATEM WYKAŻ GDZIE W NT APOSTOŁOWIE ODPRAWIAJĄ MSZE , WYKAŻ GDZIE W NT APOSTOŁOWIE PRZEMIENIAJĄ CHLEB W FIZYCZNE CIAŁO PANA JEZUSA CHRYSTUSA , WYKAŻ GDZIE W NT APOSTOŁOWIE SPOWIADAJA LUDZI, WYKAŻ  GDZIE W NT APOSTOŁOWIE POWIEDZIELI ŻE ŚMIERĆ KRZYŻOWA ZBAWCY JEST NIEKOMPLETNA I TRZEBA JĄ POWTARZAĆ NA TZW MSZACH, WYKAŻ  GDZIE W NT APOSTOŁOWIE POWIEDZIELI, ŻE NIE POTRZEBA PRZELANIA KRWI PANA JEZUSA CHRYSTUSA ABY ZGŁADZIĆ GRZECHY ŚWIATA A PRZECIEŻ MSZA TO BEZKRWAWA OFIARA ( TO ZAPRZECZENIE SŁÓW NT).

I TY MNIE PISZES ABYM POCZYTAŁ NT?
Ja znam doskonale nie tylko NT człowieku bez zasad, bez zasad bo z poprzedniego mojego wpisu do którego napisałeś swoje kłamstwa,  nie pokazałeś NIC COBY BYŁO SPRZECZNE Z NT.
Ja sobie nie wyobrażam rozmawiać z tak wielkim kłamcą.
Odejdź w pokoju Chrystusa.

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.wygnanie 10:39:16 | 2018-02-03
bonaventura

Cały problem jest w tym, że Ty i prawie wszyscy katolicy nie rozumiecie KIM JEST KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA. Od około III wieku narzucono ludziom instytucję zwaną kościo łem , która niczym nie różni się od dużej firmy. Firmy w której jest zarząd ( papież biskupi) oraz bezpośredni pracownicy – księża. Firmy której jedynym celem jest  ściąganie pieniędzy  z ludzi których za wszelką cenę należy trzymać krótko za gębę. Aby uzyskać ten cel to należało wprowadzić dogmaty całkowicie sprzeczne z Ewangelią Chrystusa które powodowały i o dziwo dalej powodują strach przed wiecznym potępieniem.
Pytasz : ‘’ : na jaką cholerę jest mi potrzebny Kościół ? Na cholerę mi papież ! ‘’
nierozumiejąc, że to firmie – kościołowi jesteś potrzebny właśnie Ty i inni zastraszeni członkowie kościoła ( liczba ta jest wielka)  Bo to Ty wraz z innymi dajesz bogactwo tej firmie. To Ty wraz z innymi płacisz za msze, za śluby, za pogrzeby za chrzty  w zasadzie za wszystko jak w normalnej firmie.  A przecież wszystko to jest w największej sprzeczności z Ewangelią Chrystusa.
Ty i Tobie podobni jesteście tak zrośnięci ze swoją ślepą posługą kościołowi rzymsko katolickiemu poprzez proste mechanizmy takich słów jak ‘’przenajświetszy’’ i podobne.

Sam sobie odpowiedz na pytanie dlaczego w sprzecznych rzeczach nie szukasz sam odpowiedzi w Ewangelii Chrystusa czy całym NT.
Gdybyś szukał odpowiedzi na swoje pytania w NT pewnie do dzisiaj trafiłbyś na taką wypowiedz ap Pawła:

‘’ 9 Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży3.

Zwróć uwagę, że ap Paweł mówi o KOŚCIELE BOŻYM w czasach kiedy nie było biskupów księży  budynków przypominających dzisiejsze kościoły.. A więc o jakim KOŚCIELE BOŻYM AP PAWEŁ MÓWI?

Tutaj jest odpowiedz na Twoje pytanie. Co robił ap Paweł z chrześcijanami w tym okresie?
Dobrym przykładem jest UKAMIENOWANY SZCZEPAN. Czy Szczepan i inni zabici chrześcijanie chodzili na msze? Czy przyjmowali tzw przenajświętszy opłatek, czy ludzie tamtego okresu spowiadali się apostołom czy wyznaczonym przez nich uczniom?

No właśnie, mimo braku tych wszystkich rzeczy ap Paweł jednak używa słów ‘’KOŚCIÓŁ BOŻY.
Odpowiedz jak definiował KOŚCIÓŁ BOŻY AP PAWŁ JEST BARDZO PROSTA.
KAŻDY KTO OCHRZCIŁ SIĘ W IMIĘ JEZUS I POSTĘPOWAŁ JAK ZBAWICIEL NAKAZAŁ TWORZYŁ KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA.
Dlatego ap Paweł przyznaje się że prześladował KOŚCIÓŁ BOŻY

KAŚCIÓŁ BOŻY TO CIAŁO DUCHOWE PANA JEZUSA CHRYSTUSA. KAŻDY KTO UWIERZYŁ W NIEGO , OCHRZCIŁ SIĘ W JEGO IMĘ JEZUS JEST CZĘŚCIĄ TEGO KOŚCIOŁA, JEST JEGO CZŁONKIEM .

TEN ZIEMSKI KOŚCIÓŁ NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KOŚCIOŁEM CHRYSTUSA.

Oceń 13 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 08:19:27 | 2018-02-03
Rodzi się więc pytanie: na jaką cholerę jest mi potrzebny Kościół ? Na cholerę mi papież ! 

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

thorge3 19:50:16 | 2018-02-02
''stos'' czy ''franciszek.stobosiak'' czy inne nicki
TO JEST TWÓJ KONIEC DZIAŁALNOŚCI HERETYCKIEJ
MYŚLĘ ŻE BISKUPI SZYBKO SIĘ TOBĄ ZAJMĄ.

SENSACJA
Po tylu latach wyszło w końcu kim jest ''stos''
stos czy franciszek.stobosiak czy wiele unnych nicków to  ksiądz Franciszek Stosik.
Informacje o kapłanie
Godności kościelne: kanonik gremialny Kapituły Sambijskiej
Święcenia prezbiteratu: 1971
Rezydent: Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Osowie


Teraz biskupi ciebie dopadną a Grzegorz Kramer SJ to chyba skórę z ciebie zedrze.
ten ksiądz ma podejrzaną przeszłość
''Proboszcz Stosik z Pozezdrza na Mazurach o dziewięcioletniej dziewczynce: - Poganka, ma w sobie diabła, pójdzie do piekła. Nie bawcie się z nią''
''Pukamy do drzwi plebanii w Pozezdrzu. Gdy pytamy o Oliwkę, proboszcz Stosik wpada w furię: - To dziecko ma matkę, co mnie obchodzi, jak ona je wychowuje! Ja nic takiego nie mówiłem, co to za głupoty! Przyprowadźcie mi tu tych, co tak mówili, niech powtórzą! - krzyczy i trzaska drzwiami.''

''stos'' czyli ksiądz Franciszek Stosik ma swojego wielbiciela , który już ogdraża się biskupom:

''bonaventura   SIMSON1 | 2018-02-02 18:42:14
Mogą mu naskoczyć.
Każdy kto podniesie rękę na Stosa dostanie ode mnie po ryju.''

Oceń 11 80 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wowers 18:03:18 | 2018-02-02
Drodzy katolicy,
Do nieba idzie się "w nagrodę" kochania Boga, siebie i drugiego człowieka. W jakiej formie to jest robione to rzecz drugorzędna. Nie ma żadnego znaczenia do jakiej partii wyznaniowej nalezy. Znaczenie ma - czy kochasz. Tak trudno zrozumieć to co już św. Augustyn ogłosił: "kochaj i czyń co chcesz" ? Czy to takie trudne, aby zrozumieć? Zatem nie marnuj czasu na analizy kto gdzie należy i jaką partię reprezentuje, a zacznij kochać po swojemu, nikoo nie nasladuj, bądź prawdziwy, chciej być sobą, nie kimś innym, sobą - wtedy jestes najbardzie kochany i kochający gdy jesteś sobą,
Pozdrawia współbrat katolik

Oceń 6 31 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 12:11:02 | 2018-02-02
Gdyby wszyscy protestanci nawrócili się na katolicyzm,z kim by Franciszek dialogował?
Wygląda to na nową religię,gdzie nawracanie to grzech,liturgią jest gadulstwo zaś Bogiem-człowiek.

Oceń 103 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.wygnanie 11:54:06 | 2018-02-02
Marco

Co to za kłamstwa człowieku wypisujesz?
Czy ty rozumiesz słowa:

‘’15 I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! 16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.’’

Gdzie w tej wypowiedzi Pana Jezusa Chrystusa jest napisane ‘’ że przez przynależność do KK będziecie zbawieni?
Jak tobie nie wstyd takie kłamstwa publicznie głosić.

SŁOWA EWANGELI JASNO STWIERDZAJĄ ŻE KTO UWIERZY I PRZYJMIE CHRZEST BĘDZIE ZBAWIONY A KTO NIE UWIERZY, BĘDZIE POTĘPIONY
Czy ty wiesz, że sam przyznałeś się do tych, którzy zostali przeklęci przez ap Pawła:

‘’ 6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść4 do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!’’

A ty co głosisz ???

Takich ludzi jak ty Ewangelia wprost nazywa poprzez słowa:

‘’ 7 Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. 8 Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami2, a nie posłuchały ich owce. 9 Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. 10 Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości.’’

Czy rozumiesz te słowa?
‘’ Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę.’’


Jakże ty możesz pisać ‘’ Dzisiaj rozumiemy, że pewne przeszkody w poznaniu Boga są niepokonalne, nawet dla ludzi żyjących w katolickim kraju.’’ Jeśli ty tak PROSTYCH SŁÓW Z EWANGELII CHRYSTUSA NIE ZOZUMIESZ.

Pan Jezus Chrystus w tym samym cytacie powiedział:

‘’ 10 Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości.’’

Czy mam tobie opisać jak KK kradł, zabijał i niszczył przez wieki?
Mam opisać , że ilość zamordowanych ludzi przez KK ( wraz z królami tej ziemi) jest  większa od ilości ofiar pierwszej i drugiej wojny światowej łącznie?

Czy ty nie wiesz, że KK to apokaliptyczna nierządnica ?

W imię Pana Jezusa Chrystusa pisze tobie OPAMIĘTAJ SIĘ CZŁOWIEKU!!!

Przedłużając ‘’PRZEKLEŃSTWO ’’  ap Pawła
KAŻDY KTO DA MINUS POD TYM KOMENTARZEM BEZ UZASADNIENIA

NIECH BĘDZIE PRZEKLĘTY!!!

DOŚĆ TYCH KŁAMSTW

Oceń 12 105 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marco 10:29:52 | 2018-02-02
"Poza Kościołem nie ma zbawienia". Nic się w tej kwestii nigdy nie zmieniło, bo zmienić nie mogło. Zmieniło się jedynie nasze pojmowanie tej prawdy. Dzisiaj rozumiemy, że pewne przeszkody w poznaniu Boga są niepokonalne, nawet dla ludzi żyjących w katolickim kraju.
Dlatego rozumiemy, że do Kościoła można przynależeć, albo przez chrzest, albo przez niewyrażone pragnienie. Ale taka przynależność jest do zbawienia konieczna.

Oceń 45 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Baruch Marzel 09:43:27 | 2018-02-02
Franciszek jest mistrzem gmatwania spraw prostych. Ja głupi zawsze myślałem, że kościół powinnien być bardzo jednostronny tzn. stać po stronie ewangeli, prawdy i miłości i to dlatego pryznaglany miłością głosi każdemu stworzeniu czystą miłość czyli Jezusa Chrystusa. Ja myślałem, że nawet jak nie może głosić bo jest kneblowany to jego ucznki dalej głoszą.  A tu się okazuje, że z szacunku dla bliźniego mam spokojnie pozwolić mu trwać w jego błędzie.

Oceń 66 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook