Bardzo mocne słowa papieża. Powiedział o kobietobójstwie

L'Osservatore Romano
(fot. shutterstock.com / giulio napolitano)

Te słowa znaczą potępienie szczególnego rodzaju przemocy, która dotyka kobiet, czego do tej pory Kościół nigdy nie uczynił - czytamy w komentarzu watykańskiego dziennika L'Osservatore Romano.

 

"Patrząc na matki i na babcie, chcę was zachęcić do walki z plagą, która dotyka nasz kontynent: liczne przypadki zabójstw kobiet. A wiele jest sytuacji przemocy przemilczanych za licznymi ścianami". Tymi słowami Papież Franciszek po raz pierwszy wskazał na szczególną przemoc godzącą w kobiety. To swojego rodzaju precedens. 

 

Watykański dziennik powołując się na słowa papieża z pielgrzymki do Peru, zauważa, że potępienie tego szczególnego rodzaju przemocy, jaki dotyka kobiety, zdarza się po raz pierwszy w Kościele. Użycie pojęcia "femminicidio - kobietobójstwo" to zauważenie samego problemu i uznanie, że kobiety doznają przemocy od mężczyzn jako kobiety. 

 

L'Osservatore Romano zauważa, że to nie przypadek, że papież Bergoglio wypowiedział się na ten temat właśnie w Ameryce Łacińskiej. Mówiąc o tym, Głowa Kościoła uznaje, że ten problem istnieje również dla Kościoła. "Mówiąc w tamtym miejscu i w taki sposób, nie przyłączył się do chóru oskarżeń o molestowanie seksualne, jakie wiele aktorek ze Stanów Zjednoczonych skierowało pod adresem pewnego producenta, a co szybko rozpowszechniło się w społeczeństwach zachodnich. Oskarżeń, którym nie ma końca i które nadal wywołują polemiki wśród samych zainteresowanych kobiet" - czytamy. 

 

Watykański dziennik zaznacza, że istnieje spora różnica pomiędzy kontynentami i samym problemem jest kondycja pozycji kobiety w konkretnym społeczeństwie. Istnieje ogromna różnica miedzy kobietą molestowaną przez producenta w Stanach Zjednoczonych, a kobietą na ulicy w Ameryce Łacińskiej. Pierwsza może odejść i poszukać pracy tam, gdzie jej godność będzie respektowana, druga tego wyboru najczęściej już nie ma, zauważa dziennik. 

 

Tak ujmuje rolę papieża Franciszka w tym problemie: "ujawnienie przez Franciszka zmieniło bieg toczącej się debaty, przenosząc na pierwszy plan kondycję tych kobiet, które są tak słabe, że nie mogą uciec przed przemocą". 

 

Ten problem istnieje równierz w innych, nawet bardzo rozwiniętych społeczeństwach, takich jak na przykład Rosja. Rosyjski "Komiersant" na swoich łamach publikuje artykuł, w którym czytamy o tym, że policja w tym kraju nie daje kobietom żadnego wsparcia, a społeczeństwo uznaje za normalne stosowanie przemocy w domach. "Tam kobiety nie są po prostu molestowane, ale gwałcone i bite"

 

W Ameryce Łacińskiej przemoc pojawia się nie tylko w domach, ale dochodzi do tego ta na ulicach. Nie wspominając o innych środowiskach, na przykład w niektórych krajach Afryki, gdzie "gwałcenie kobiet stosowane jest systematycznie, przez wszystkie walczące strony jako broń wojenna" - czytamy w L'Osservatore Romano. 

 

Słowa papieża Franciszka zmuszają do refleksji nad tym, że to co w naszej kulturze może być zatarczką i tymczasowym problemem, w innym miejscu świata jest problemem dramatycznym i palącym. 

 

Również hierarchie kościelne, które winny się zastanowić, jak to jest, że pomimo trwającego wieki czytania i komentowania Ewangelii kobiety, a po części i dzieci, również w krajach o tradycji chrześcijańskiej, są ofiarami męskiej przemocy. Są to pytania, które musi sobie postawić każdy chrześcijanin, mając na uwadze to, co powiedział Papież Franciszek w Peru, a mianowicie, że tym, co się liczy, nie są słowa, ale konkretne działania - podsumowuje watykański dzennik. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.08

Liczba głosów:

52

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mrf771 18:18:27 | 2018-01-31
Papież wspomniał o przemocy wobec kobiet w Ameryce Łacińskiej i Afryce.
Szkoda, że zapomniał o umiłowanym islamie, który nam za wszelką cenę cchce dokooptować do Polski i Europy.

Oceń 19 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 18:07:18 | 2018-01-31
Pomyśleć, że cały ten syf o którym mówi Franciszek, każe nam on importować  do Europy.
To się chyba nazywa schizofrenia ?

Oceń 23 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 16:14:35 | 2018-01-31
"Również hierarchie kościelne winny się zastanowić, jak to jest, że pomimo trwającego wieki czytania i komentowania Ewangelii kobiety, a po części i dzieci, również w krajach o tradycji chrześcijańskiej, są ofiarami męskiej przemocy."

Hierarchie kościelne powinny się nad tym zastanowić - najwyższy czas.
Niejednokrotnie zastanawiałam się, dlaczego nigdy w homiliach w kościele nie słyszę o tym jakim złem jest przemoc wobec kobiet, o tym, że grzechem jest bicie, wyzywanie i poniżanie żony oraz stosowanie przemocy ekonomicznej. Nie słyszę też, że złem jest stosowanie przemocy wobec dzieci.
Księża niejednokrotnie zapewne słyszą o tym od kobiet na spowiedzi.
Ale w homiliach o tym nie mówią. 

Oceń 13 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

cristiada 15:49:01 | 2018-01-31
Kobietobójstwo...?
Papież puszcza oko do feministek.

Oceń 23 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook