Prymas Holandii: w tej kwestii potrzebujemy jasnego wyjaśnienia papieża Franciszka

(fot. shutterstock.com / ekai.pl)

Zdaniem arcybiskupa Utrechtu, kard. Willema Eijka papież Franciszek powinien usunąć wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach.

 
Jedyny holenderski kardynał posiadający prawo udziału w ewentualnym konklawe udzielił wywiadu w związku z dziesiątą rocznicą swego ingresu do katedry w Utrechcie.
 

"Po obu synodach na temat rodziny papież napisał dokument "Amoris laetitia", który spowodował zamieszanie. Czy katolicy rozwiedzeni, którzy zawarli nowe związki mogą przyjmować Komunię św., czy też nie mogą? Widzimy obecnie, że jedna konferencja biskupów traktuje tę kwestię w jeden sposób, a druga w inny. Ale co jest prawdą w miejscu A, nie może nagle okazać się nieprawdą w miejscu B. W pewnym momencie potrzebujemy jasności. [...] Ludzie są zdezorientowani, a to nie jest w porządku. [...] Powiedziałbym: po prostu trzeba wyjaśnić. W tym punkcie. Trzeba usunąć to zamieszanie. Na przykład w formie dokumentu" - stwierdził prymas Holandii.

 

Dla kardynała Eijka jest również jasne, co takie wyjaśnienie powinno stwierdzać.

 

"Mamy słowa samego Chrystusa, że małżeństwo jest jedno i nie może być zerwane. To właśnie utrzymujemy w archidiecezji. Kiedy sąd kościelny stwierdzi nieważność małżeństwa, oficjalnie potwierdzono, że nigdy ono nie istniało. Tylko wtedy osoba może zawrzeć nowe małżeństwo i przyjąć sakramenty spowiedzi i Komunii św." - powiedział arcybiskup Utrechtu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.86

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

sagneale 09:49:03 | 2018-01-28
"Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, i zadali Mu pytanie: Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu? On im odpowiedział: Czyż nie czytaliście, że Stwórca nakazał wszystko rozeznawać? Nie ma prostej odpowiedzi, wszystko zależy od konkretnego przypadku".

Tego Jezus nigdy nie powiedział

Oceń 10 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ter 04:22:41 | 2018-01-28
Nie może być jednoznacznej odpowiedzi. I domaganie się jej świadczy o niezrozumieniu przesłania AL.

Oceń 1 21 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ter 04:19:26 | 2018-01-28
Oj, historia zatoczyła koło. Hierarchowie domagają się bezwzględnego PRAWA a tymaczasem Franciszek głosi Miłość i Miłosierdzie. Coś Wam to przypomina? Jak za czasów Jezusa, wielu Miłosierdzie utożsamia z pobłażaniem dla grzechów lub wręcz ich akceptację. Ale Jezusa tez takie zarzuty spotykały. Nic nowego pod Słońcem.....

Oceń 6 50 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 21:22:34 | 2018-01-27
Franciszek nie odpowiedzial na 'dubia' kardynalow, tylko uciekl w milczenie. Namieszal, a teraz nie wie jak z tego wybrnac. Familiaris consortio JPII jest jasne, ale 'sluchajacy bardziej ludzi niz Boga' wymyslili Amoris letitia. Ewangelia Chrystusa nie jest do manipulacji, ale do zycia w wiernosci. Stad nadzieja wiecznosci. 'Badz wierny az do smierci, a dam ci wieniec zycia' czytamy w Apokalipsie Jana Apostola.

Oceń 43 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ptgalik777 21:13:55 | 2018-01-27
Jestem zbudowany słowami kardynała. Obejmę go swoją modlitwą. Proponuję wywiad z nim przetłumaczyć i przesłać ojcu Grzegorzowi Kramerowi SJ. On ma jakiś duży problem ze zrozumieniem katolickiej nauki o małżeństwie.

Oceń 38 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 19:12:01 | 2018-01-27
Odważny ten kardynał, oj odważny. I niepopularny wśród swoich. Szczególnie "koledzy" z Niemiec są niepocieszeni. Wyjaśnienie? Od Papieża? I że nie można komunii dla rozwiedzionych? I że Chrystus powiedział, że nierozerwalne? Gdyby to jakiś biskup z Polski, to co innego, oni tam (nie wszyscy!) konserwa, trydent. Wielki szacunek dla kardynała z Holandii. 

Oceń 46 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marco 18:56:11 | 2018-01-27
Eeee tam. Żadne wyjaśnienia nie są potrzebne. Ks. Kramer powiedział, że wsio rozumi. A ci co mówio , że nie rozmumią to papierza tylko nie lubio. Taka prawda.
;-)

Oceń 32 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

thorgi4 18:06:33 | 2018-01-27
To co powiedział biskup 'Mamy słowa samego Chrystusa, małżeństwo jest jedno i nie powinno być zerwane'. Trzymajmy się Ewangeli a wszystko będzię dobrze ;-)

Oceń 45 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook