"Przyjdę po kazaniu i w ten sposób wypełnię przykazanie". Papież: mylisz się

(fot. shutterstock.com)

O konieczności i znaczeniu świętych znaków celebracji eucharystycznej mówił dziś papież w swej piątej katechezie o Mszy św.

 
Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało 5 tys. wiernych.
 
Pełny tekst papieskiej katechezy dostępny TUTAJ >>

 

Na wstępie Franciszek przypomniał, że Msza św. składa się z dwóch części: liturgii słowa i liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu. Wskazał, że obrzędy wprowadzające mają stworzyć ze zgromadzonych wiernych wspólnotę i przygotować ich do uważnego słuchania słowa Bożego i godnego sprawowania Eucharystii.

 

Papież zauważył, że nie jest dobrym nawykiem patrzenie na zegarek i twierdzenie: "jestem na czas, ale przyjdę po kazaniu, i w ten sposób wypełnię przykazanie". Wtedy mamy do czynienia z wyrachowaniem. Nie, Msza św. zaczyna się znakiem krzyża i obrzędami wstępnymi, bo tutaj zaczynamy adorować Boga jako wspólnota - zaznaczył Franciszek.

 

Poprzez śpiew zgromadzenia, oddanie przez kapłana czci ołtarzowi, znak krzyża, pozdrowienie liturgiczne wyraża się wspólna wiara i wzajemne pragnienie przebywania z Panem i przeżywania jedności z całą wspólnotą.

 

Ojciec Święty podkreślił także znaczenie aktu pokuty, gdzie chodzi nie tylko o to, by pomyśleć o popełnionych grzechach, ale także o uznanie siebie grzesznikiem przed Bogiem i braćmi. Rozpoznanie, jakie są nasze sytuacje śmierci pozwala nam wraz z Chrystusem powstać do nowego życia. Franciszek zapowiedział, że właśnie temu aspektowi poświęci swoją kolejną katechezę.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.73

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook