Włochy: apel papieża o wolne niedziele i święta dotyczy poszanowania godności człowieka

(fot. PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL)

Niedawny apel papieża Franciszka o wolne niedziele i święta dotyczy poszanowania godności człowieka.

 
Pisze o tym w liście do redakcji rzymskiego dziennika "La Repubblica" sekretarz generalna centrali związkowej CISL Annamaria Furlan.
 
Szacunek ten, dodaje szefowa związku związanego niegdyś z chadecją i do dziś określanego jako chrześcijański, wymaga stworzenia "takiego modelu społeczeństwa, w którym swoboda robienia zakupów, której nikt nie zamierza negować, nie może oznaczać umniejszenia wartości pracy bądź podstawowej roli rodziny".

 

Innymi słowy, podkreśla włoska działaczka związkowa, "zagwarantowanie obywatelom podstawowych usług również w dniach świątecznych , nie oznacza zgody na spędzenie dnia Bożego Narodzenia w centrum handlowym, jak gdyby chodziło o jakieś prawo".

 

Annamaria Furlan zwraca przy okazji uwagę, że "te same międzynarodowe koncerny, które chcą, by ich centra handlowe we Włoszech były otwarte, ani myślą forsować niczego takiego we Francji, w Niemczech czy w Hiszpanii".

 

Szefowa centrali CISL uważa, że sprawą nie należy obciążać parlamentu i nie są potrzebne nowe przepisy "z góry" w zakresie godzin otwarcia sklepów. I w tej dziedzinie, jej zdaniem, zalecana jest decentralizacja, to jest zainteresowanie tą sprawą samorządów lokalnych, przedsiębiorstw i związków zawodowych, które ustalą elastyczny czas ich otwarcia, nie zapominając również o podniesieniu zarobków pracowników, "a przede wszystkim o dobrowolnym charakterze pracy w niedziele i święta".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?