Ciepłe słowa prezydenta Boliwii o papieżu Franciszku

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.jezuici.pl)

Z wielką wdzięcznością i pokorą uczestniczyliśmy w Watykanie w naszym piątym spotkaniu od 2013 roku z bratem Franciszkiem, papieżem ubogich - napisał 15 grudnia na swym Twitterze prezydent Boliwii Evo Morales Ayma.

 

Zapewnił, że jego kraj "ciągle jeszcze zachowuje bardzo wzruszające wspomnienia jego [Ojca Świętego] wizyty w lipcu 2015 i jego poparcie dla procesu przemiany i [projektu] «Morze dla Boliwii»". Papież przyjął dzisiaj rano w Watykanie przywódcę tego kraju południowoamerykańskiego.

 

Klimat serdeczności


Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszony po wizycie, stwierdza krótko, że odbyła się ona w Watykańskim Pałacu Apostolskim, a "prezydent Wielonarodowego Państwa Boliwii Juan Evo Morales Ayma spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, którego towarzyszył sekretarz w Sekretariacie Stanu ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher. W toku rozmów, które przebiegały "w klimacie serdeczności, wyrażono uznanie dla wkładu, jaki Kościół katolicki i nadal wnosi na rzecz postępu ludzkiego, społecznego i kulturalnego ludności kraju".

 

Wspomniano też o potrzebie aktualizacji porozumień między Stolicą Apostolską a Boliwią oraz poruszono "niektóre bieżące zagadnienia, będące przedmiotem wspólnego zainteresowania". Dużo więcej uwagi dzisiejszemu spotkaniu poświęciła kubańska agencja prasowa "Prensa Latina" z siedzibą w Hawanie. Przytoczyła wpis prezydenta na Twitterze: "Z wielką wdzięcznością i z wielką pokorą uczestniczyliśmy w Watykanie w naszym piątym spotkaniu od 2013 roku z bratem Franciszkiem, papieżem ubogich".

 

Ciągle wzruszające wspomnienie

 

Boliwia zachowuje jeszcze bardzo wzruszające wspomnienia z jego wizyty w lipcu 2015 i jego poparcia dla procesu przemiany i [projektu] #MarParaBolivia" - napisał Morales na portalu @evoespueblo.Wspomniał również o poparciu Ojca Świętego dla pokoju światowego, o jego sprzeciwie wobec niesprawiedliwości i wypowiedziach na temat najbardziej wydziedziczonych. Podkreślił, że jego "brat Franciszek {był] jak zawsze solidarny, ludzki i integracjonista".

 

Jego refleksje na rzecz najbiedniejszych, jego wypowiedzi na temat pokoju i przeciw niesprawiedliwości, służą zawsze przemyśleniom. "Spotkanie z bratem papieżem dodaje mi więcej sił i większego zaangażowania na rzecz opuszczonych" - napisał szef państwa w innym przesłaniu na Twitterze. Agencja przypomniała, że wizyta w Watykanie była uwieńczeniem tygodniowej podróży Moralesa po Europie, w czasie której 11 bm. przybył do Francji, aby nazajutrz uczestniczyć w paryskim spotkaniu na szczycie na temat zmian klimatycznych. 13 grudnia gość z Ameryki Łacińskiej przebywał w Austrii, gdzie podpisał układ z uniwersytetem w Grazu w sprawie kształcenia specjalistów w dziedzinie kolejnictwa, którzy będą budowali linię "Bioceánico".

 

Wczoraj Morales rozmawiał w Bernie z prezydent Szwajcarii Doris Leuthard oraz ze specjalistami z tego kraju i z Niemiec, którzy także będą wspierać wspomnianą inwestycję. Podpisał tam porozumienie o współpracy w tej dziedzinie. Powołano też konsorcjum szwajcarsko-niemieckie w celu budowy kolei "Bioceánico".Według Moralesa projekt ten to "Kanał Panamski XXI wieku". "Bioceánico" ma połączyć brazylijski port Santos z Ilo w Peru, przemierzając m.in. Boliwię. Linia ma mieć długość 3755 km, a jej koszt ocenia się na ponad 10 miliardów dolarów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Anakin 23:12:43 | 2017-12-15
Pamiętamy. Krucyfiks na siepie i młocie też. Najwyraniej bluźnierstwo nie stworzyło zbytecznych barier.

Oceń 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook