Papież Franciszek i patriarcha Bartłomiej wyrażają uznanie dla spotkania Taizé w Bazylei

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Papież Franciszek wystosował przesłanie do Europejskiego Spotkania Młodych, które na przełomie roku odbędzie się w szwajcarskiej Bazylei.

 

Organizator spotkania, Wspólnota z Taizé poinformowała 15 grudnia, że Ojciec Święty nawiązuje do kończącego się jubileuszu 500-lecia Reformacji. Zachęca też młodych, aby przyjechali do Bazylei w dniach od 28 grudnia 2017 do 1 stycznia 2018 r. budując tam radosną wspólnotę, która "bierze swój początek w niewyczerpanym źródle serca Pana".

 

Ruszyły przygotowania do Taizé w Bazylei. Sprawdź, co musisz zrobić, aby tam pojechać >>


Papież wzywa Ducha Świętego, aby pomógł młodzieży katolickiej, ewangelickiej i prawosławnej w radowaniu się w różnorodności darów, którymi obdarzył Chrystus wszystkich swoich uczniów i przez nie obdarzył również i ją, "aby pokazać, że radość Ewangelii łączy nas ponad wszelkie rany naszych podziałów".

 

Do spotkania młodzieży Taizé odniósł się także ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I. W swoim przesłaniu wyraził radość, że każdego roku spotyka się europejska młodzież chrześcijańska, która przez kilka dni "doświadcza wspólnoty, nawet jeśli nie jest ona pełna, ale wspólnoty, do której wszyscy tęsknimy".

 

7 powodów aby pojechać do Taize >>

 

Honorowy zwierzchnik prawosławia określił Taizé jako miejsce duchowego ekumenizmu i "tygiel, w którym stapia się pojednanie". W tym miejscu, zgodnie z wspaniałą wizją założyciela Wspólnoty, brata Rogera, chrześcijanie odnajdują się nawzajem.

 

Dla braci z Taizé bardzo ważnym jest fakt, że zakończą 2017 rok w mieście, tak bardzo przesiąkniętym reformacją. Każdy, kto żyje w regionie Bazylei, jest przywykły do przekraczania granic, przypominają bracia.Miasto położone w zakolu Renu stało się centrum reformacji dzięki Johannesowi Oekolampadowi (1482-1531), przypomina Wspólnota z Taizé. Podkreśla też inne wydarzenie związane z Bazyleą, a mianowicie sobór, który obradował tam w latach 1431-1449.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook