Papież wyspowiadał 5 uczestników ŚDM

(fot. PAP/EPA/Marcelo Sayao)

Papież wyspowiadał 5 uczestników XXVIII Światowego Dnia Młodzieży: 3 z Brazylii, 1 z Włoch i 1 z Wenezueli. Zostali oni wylosowani według klucza językowego spośród chętnych, którzy wcześniej dokonali zapisu, a ich tożsamość nie zostanie ujawniona - wyjaśnił ks. Arnaldo Rodrigues z komitetu organizacyjnego ŚDM.


Ojciec Święty przybył do parku Quinta da Boa Vista, który zamienił się - jak pisze prasa brazylijska - w "wielki konfesjonał na świeżym powietrzu", z niemal półgodzinnym wyprzedzeniem. Przy głównej bramie wjazdowej czekała młodzież, krzycząc: "Chcemy zobaczyć papieża!". Jednak Franciszek przybył do parku bocznym wejściem.

 

Z parku udał się do pałacu św. Joachima - siedziby arcybiskupa Rio de Janeiro. Pojechał samochodem, jak zawsze z otwartą szybą, przez którą pozdrawiał ludzi stojących przy trasie przejazdu ulicami Rio de Janeiro. Jechał m.in. aleją prezydenta Vargasa, na której pierwszego dnia w drodze lotniska do miasta stał w korku - tym razem jezdnia, którą jechał papież była wolna od ruchu ulicznego.

 

W centrum miasta przesiał się do papamobile, który jadąc bardzo wolno co i rusz zatrzymywał się - papieżowi podawano dzieci do ucałowania i prezenty, najczęściej koszulki piłkarskie. Tym razem na trasie przejazdu ustawiono barierki, za którymi biegły grupy uczestników ŚDM, chcące jak najdłużej widzieć papieża. W pewnym momencie papież wysiadł i podszedł do grupy młodych, ściskając wciągnięte do niego ręce.

 

W parku Quinta da Boa Vista od 23 do 26 lipca trwa Wystawa Powołaniowa. Jest tam ponad 100 stoisk zgromadzeń zakonnych (23 męskich i 44 żeńskich), nowych wspólnot (20) i ruchów kościelnych (16), m.in.

Oprócz tego w namiocie o powierzchni 600 metrów kwadratowych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, odbywają się koncerty muzyki chrześcijańskiej, co pół godziny wygłaszane są świadectwa. Można także skorzystać z sakramentu pojednania. W tym celu ustawiono tam na jednej polan 100 konfesjonałów, w których można wyspowiadać się w różnych językach, m.in. po polsku (dodatkowe 50 konfesjonałów z księżmi gotowymi do słuchania spowiedzi znajduje się w centrum miasta, na Largo de Carioca).

 

- Celem Wystawy Powołaniowej jest skłonienie odwiedzających do zastanowienia się, czego oczekuje od nich Bóg - powiedział jej koordynator, ks. Leonardo Lopes.

 

W parku jest też miejsce nazwane "Ewangelizacja 180", w którym można uprawiać sport: slackline, skate, escalada, tirolesa, basquete, vôlei e futebol. Są punkty restauracyjne, oferujące menu pielgrzyma.

Na Wystawę Powołaniową przywieziono relikwie św. Teresy z Andów, chilijskiej karmelitanki, jednej z orędowniczek ŚDM w Rio de Janeiro. Znajdują się one w namiocie adoracji. Kaplica Wystawy ma relikwie jednej z patronek ŚDM - św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

Quinta da Boa Vista to publiczny park, który niegdyś był częścią ogrodów Pałacu św. Krzysztofa - rezydencji cesarzy Brazylii w XIX w. W pałacu mieści się obecnie Muzeum Narodowe z kolekcją historii naturalnej: flory, fauny, etnologii, archeologii itp. W parku znajduje się też ogród zoologiczny z ponad 2000 tysiącami gatunków zwierząt.

 

Quinta da Boa Vista mieści się w dzielnicy São Cristóvão w północnej części Rio de Janeiro, w pobliżu Maracany - słynnego stadionu piłkarskiego.

 

Młodzi po spowiedzi u papieża: to święty ojciec ludu

 

W brazylijskich mediach ujawniło się kilka osób, które dziś rano, w parku Quinta da Boa Vista w Rio de Janeiro, spowiadał papież Franciszek.


23-letni Brazylijczyk, Wellington de Mello z Campo Grande powiedział, że jego spowiedź trwała pięć minut i była to "znacząca i wyjątkowa chwila" w jego życiu. - Jak bardzo jest on pokorny i kocha młodzież! - powiedział Wellington o Franciszku.

 

22-letni Renan de Souza z Paracuru w stanie Ceará nie wierzył własnym uszom, gdy usłyszał w słuchawce telefonu, że został wylosowany spośród 290 tys. chętnych, którzy zapisali się w internecie. Oddzwonił, żeby potwierdzić tę informację, a potem jeszcze odszukał w internecie nazwisko osoby, z którą rozmawiał. Gdy zobaczył nadchodzącego papieża, zrobił się nerwowy, ale gdy Ojciec Święty spojrzał na niego i uśmiechnął się, Renan mógł już spokojnie otworzyć przed nim swe serce. Papież jest naprawdę świętym ojcem ludu - dodał młody Brazylijczyk.

 

Zanim zaczął spowiadać Franciszek przez 10 minut modlił się w pobliskim namiocie adoracji eucharystycznej. Usiadł w ławce razem z młodymi pielgrzymami, rezygnując z przygotowanego dla niego specjalnego miejsca.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pielgrzym na tym świecie 20:54:08 | 2013-07-26
Dzięki Ci Panie, za Franciszka!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~calineczka 18:49:15 | 2013-07-26
Boże dziekujemy Ci, że dałeś ludowi tak wspaniałego Przewodnika, którego serce ukształtowałeś według Serca Twego. Kochamy go i modlimy się za niego, aby nas prowadził i umacniał w wierze, bysmy mogli być świadkami miłosci i nadziei dla całego swiata.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook