Szerokie echo apelu papieża o wolne niedziele i święta

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Środowy apel papieża Franciszka o wolne niedziele i święta, w którym zmuszanych do pracy w tych dniach śmiało nazwał on "niewolnikami", odbił się szerokim echem we włoskich mediach.

 

Większość komentatorów uważa jednak, że nie przyniesie on żadnego skutku, podobnie jak wcześniejsze zabiegi w tej sprawie związków zawodowych.

 

We Włoszech liberalizacja godzin i dni handlu obowiązuje od 2012 roku, a propozycje jej ograniczenia spotykają się ze sprzeciwem i krytyką nie tylko części handlowców (detalicznych przede wszystkim), ale również rządu.

 

Minister rozwoju gospodarczego Carlo Calenda zastosowanie się do apelu Franciszka byłby "prezentem dla firm wysyłkowych", które czynne są 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Prasa podkreśla, że dla wielkiej dystrybucji otwarcie w dzień świąteczny oznacza wzrost obrotów o dwadzieścia procent.

 

W niedziele i święta pracuje we Włoszech ponad cztery miliony osób, z tego 688 tys. w sektorze żywienia i turystyki, a 579 tys. w handlu. Jednocześnie w latach 2011-2016 do zamknięcia zmuszono blisko sto tysięcy sklepów detalicznych, które nie wytrzymały konkurencji wielkich grup i sieci dystrybucji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ksen 09:30:29 | 2017-12-15
Apel papieża na pewno odniesie jeden ważny skutek. Wreszcie sprawa została postawiona jasno - jeśli uważasz się za katolika, optuj za wolnymi niedzielami. Jeśli się z tego wykręcasz - żaden z ciebie katolik. Dotyczy to również naszych posłów, tych z PiS'u. Albo wolne niedziele, albo przestańcie sobie wycierać mordy Kościołem.

Oceń 5 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?