"Bądźcie uczniami i misjonarzami Chrystusa"

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Obecność Chrystusa w naszym życiu czyni je sensownym - mówił papież Franciszek podczas Święta Powitania, jakie zgotowali mu uczestnicy XXVIII Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro. Wcześniej przez ponad 40 minut papież Franciszek jechał w otwartym papamobile pozdrawiając obecnych na plaży Copacabana. Gromadzili się tam oni od wczesnego popołudnia, mimo padającego deszczu.

 

O godz. 15.00, a więc na trzy godziny przez rozpoczęciem ceremonii powitania Ojca Świętego, była tam już kilkusettysięczna rzesza młodych ludzi. Gdy nadjechał papież tłum rozkołysał się, zaczęły powiewać flagi kilkudziesięciu państw, w tym - oczywiście - najwięcej brazylijskich i argentyńskich. Można też było dostrzec flagi polskie.

 

"Bądźcie uczniami i misjonarzami Chrystusa" - zobacz tekst papieskiego przemówienia


Papież co pewien czas zatrzymywał papamobile, aby ucałować dziecko lub wypić podaną mu przez argentyńskich pielgrzymów yerba mate w charakterystycznym naczyniu.

Na gigantycznym podium ustawionym na plaży Copacabana Ojca Świętego powitał arcybiskup Rio de Janeiro Orani Tempesta. Poinformował, że na ŚDM, pierwszy od 26 lat w Ameryce Łacińskiej, przyjechali ludzie z niemal 180 krajów i ze wszystkich diecezji Brazylii. Przybyli jako pielgrzymi, kosztem poniesionych ofiar i pokonywania trudności. - Gdy rozejrzymy się wokół, widzimy, że nie jesteśmy sami, że miłość Boga odnawia się w starych i nowych przyjaciołach - wskazał hierarcha. Odnowieni na drodze bycia uczniem, możemy podjąć z nowym entuzjazmem wyzwanie misji - głoszenia Chrystusa w naszych rodzinach, szkołach, kręgach przyjaciół, pracy i sieciach społecznościowych - wskazał gospodarz ŚDM.

Następnie na podium weszli przedstawiciele państw uczestniczących w ŚDM ze swoimi flagami. Stały tam już krzyż i ikona Matki Bożej - symbole ŚDM.

Ze słowami powitania zwrócił się do młodzieży papież Franciszek. Na początku poprosił o minutę ciszy i modlitwy w intencji młodych Francuzów, którzy nie dotarli do Rio de Janeiro na skutek tragicznego wypadku w Gujanie Francuskiej. Słowami Jana Pawła II pochwalił też młodzież za to, że jej wiara jest silniejsza od deszczu i wiatru.

Zacytował również słowa bł. Jana Pawła II, który wskazał, iż celem Światowego Dnia Młodzieży jest odnowienie swojej wierności wobec Jezusa Chrystusa i Jego odkupieńczego krzyża. Zaznaczył, że w tym tygodniu Rio jest centrum Kościoła, ze względu na wolę młodych, by trwać przy Jezusie i być Jego przyjaciółmi.

Ojciec Święty wskazał, iż przeżywany obecnie Rok Wiary zachęca do odnowienia zaangażowania chrześcijańskiego. Ojciec Święty stwierdził, iż przybył, aby umocnić młodych w wierze w Chrystusa, ale także "aby mnie samego umocnił entuzjazm waszej wiary!". Zapewnił, że uczestnicy spotkania na Copacabanie łączą się także młodzieżą, która nie mogła przybyć do Rio, gromadzącą się na podobnych świętach w różnych częściach świata. Podziękował też organizatorom obecnego, XXVIII Światowego Dnia Młodzieży.

Do papieża podchodzili następnie przedstawiciele pięciu kontynentów. Pozdrawiająca go w imieniu Ameryki Łacińskiej dziewczyna z Brazylii, rozpłakała się ze wzruszenia, więc papież serdecznie ją przytulił, co wywołało prawdziwą euforię zebranych.

Następnie w formie scenek i śpiewem przedstawiono poszczególne regiony Brazylii. Zawierały one także elementy brazylijskiej religijności. Śpiewała m.in. znana piosenkarka Fafá de Belém, która wcześniej śpiewała już dla Jana Pawła II i Benedykta XVI. Przedstawiciele regionu południowo-wschodniego długo rozmawiali z papieżem, po czym po otrzymaniu błogosławieństwa zostawili na podium kopię figury Matki Bożej z Aparecidy.

Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. - Ojcze Święty, przybywamy ze wszystkich stron świata. Odpowiadamy na Twoje zaproszenie. Licz na nas. Jesteśmy Twoją młodzieżą - zapewnił młody przedstawiciel archidiecezji Rio de Janeiro.

Po Ewangelii ponownie głos zabrał Ojciec Święty. Przekonywał młodych, że obecność Chrystusa w naszym życiu, czyni je sensownym, owocnym, pozwalającym rozwijać wiarę, nadzieję i miłość. Wskazał, iż miłość Chrystusa daje nam bezpieczeństwo, siłę i nadzieję. Zachęcił młodych, by byli Jego uczniami i misjonarzami, świadkami Ewangelii, wnosząc w świat promień światła.

Papież Franciszek zaznaczył, że Tym, który przyjmuje młodych podczas tego Święta Powitania jest w istocie sam Jezus Chrystus. Z drugiej strony oczekuje On od nas przyjęcia, wsłuchania się w Jego słowa, otwarcia na przemieniające działanie Ducha Świętego. Wskazał, iż jeśli chcemy, aby nasze życie miało sens i było pełne, to wymaga ono pomnażania wiary, nadziei i miłości.

- Dodaj Chrystusa do swojego życia, a znajdziesz przyjaciela, któremu zawsze możesz ufać; dodaj Chrystusa a zobaczysz, że rosną skrzydła nadziei, pozwalającej przemierzać drogę przyszłości; dodaj Chrystusa, a twoje życie będzie pełne Jego miłości, będzie życiem owocnym - zaapelował Ojciec Święty.

 

Ojciec Święty zachęca młodzież do odnowienia wierności Chrystusowi - zobacz


Papież wskazał, że wiara dokonuje kopernikańskiej rewolucji w naszym życiu, bo usuwa nas z centrum i oddaje to centralne miejsce Bogu, zanurzając nas w Jego miłości, która daje nam bezpieczeństwo, siłę i nadzieję. Pozornie niczego nie zmienia, ale w najgłębszej istocie nas samych zmienia wszystko. W naszym sercu panuje pokój, łagodność, czułość, odwaga, pogoda ducha i radość, które są owocami Ducha Świętego a nasze życie się przemienia, odnawia się nasz sposób myślenia i działania, staje się sposobem myślenia i działania Jezusa.

Dodał, że obecny Światowy Dzień Młodzieży wpisuje się w obchody Roku Wiary, jest darem, abyśmy jeszcze bardziej zbliżyli się do Pana, żeby być Jego uczniami i Jego misjonarzami, aby Mu pozwolić, żeby odnawiał nasze życie. Podkreślił, iż Pan Jezus oczekuje na młodych w swoim Słowie, które warto uważnie wysłuchać, przyjmuje w sakramencie przebaczenia, i pozwala spotkać się z Nim w Eucharystii. Ale także człowieczeństwie wielu ludzi młodych, ubogacających się nawzajem swoją przyjaźnią, świadectwem wiary. Każdy może być "świadkiem Jego miłości, odważnym świadkiem Jego Ewangelii, aby wnosić w ten nasz świat trochę światła" - zaznaczył papież.

Młodzi z różnych stron świata przedstawili - po portugalsku, włosku, hiszpańsku, angielsku - wezwania modlitwy wiernych, po czym po łacinie odśpiewano Modlitwę Pańską. Na koniec papież udzielił błogosławieństwa. Zanim odjechał na nocleg do rezydencji Sumaré, ucałował jeszcze figurkę Matki Bożej z Aparedcidy.

Nad Copacabaną cały czas padał rzęsisty deszcz. Młodzi pielgrzymi zaczynają powoli opuszczać plażę, by rozjechać się do swych miejsc zakwaterowania, choć na podium trwa jeszcze program muzyczny.

 

 

Więcej »

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~jerzyk 09:24:24 | 2013-07-26
WSZYSTKIE spotknia z papieżem są transmitowane na żywo przez TV Trwam i Radio Maryja. Potem są do obejrzenia na portalu Radia Maryja

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook