Papież wprowadza zmiany w stwierdzeniach o nieważności małżeństwa? Spotkał się z prawnikami

(fot. shutterstock.com)

"W nowym procesie małżeńskim Kościół winien przyjąć i otoczyć opieką ludzi zranionych".

 
Zarazem ma przypominać o obowiązku obrony sakralności węzła małżeńskiego - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z uczestnikami kursu Trybunału Roty Rzymskiej na temat stosowania nowych norm pozwalających na uproszczenie i przyśpieszenie procesów kanonicznych o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
 
Franciszek przypomniał, że wydał nowe rozporządzenia w tej sprawie, kiedy Kościół skupiał się na pracach zgromadzenia synodalnego biskupów o rodzinie. "W obliczu najbardziej drażliwych kwestii dotyczących misji ewangelizacyjnej i zbawienia dusz, ważne jest, by Kościół w coraz większej mierze przywracał praktykę synodalną pierwszej wspólnoty w Jerozolimie, gdzie Piotr wraz innymi Apostołami i całą wspólnotą, pod natchnieniem Ducha Świętego, starali się postępować zgodnie z przykazaniem Pana Jezusa" - powiedział Papież.
 
"Powróciwszy do waszych wspólnot, starajcie się być misjonarzami i świadkami ducha synodalnego, który stoi u ich początków, a także duszpasterskiego pocieszenia, które jest celem tych nowych norm małżeńskich, aby poprzez miłość umacniać wiarę świętego ludu Bożego. Niech duch synodalny i pocieszenie duszpasterskie staną się formą waszego postępowania w Kościele, zwłaszcza w tak delikatnym środowisku, jakim jest rodzina dociekająca prawdy o stanie małżeńskim małżonków. Zachowując tę postawę, niech każdy z was będzie lojalnym współpracownikiem własnego biskupa, który zgodnie z tym, co stanowią nowe normy, ma decydującą rolę zwłaszcza w procesie krótkim, ponieważ to on jest pierwszym sędzią Kościoła partykularnego" - powiedział Ojciec Święty.
 
Franciszek przypomniał też uczestnikom kursu o potrzebie zachowania odpowiedniej postawy względem tych, którzy zgłaszają się do kościelnych sądów.
 
"W waszej posłudze macie okazywać bliskość osamotnionym i cierpiącym wiernym, którzy oczekują od kościelnego wymiaru sprawiedliwości kompetentnej i skutecznej pomocy, aby mogli odzyskać pokój sumienia i poznać wolę Boga odnośnie do ponownego przystępowania do Komunii. Dlatego tak ważny i niezbędny jest ten kurs, w którym uczestniczyliście - mam nadzieję, że zostaną zorganizowane następne - aby sprzyjać właściwemu podejściu do tej kwestii i coraz bardziej rozległym i poważnym studiom na temat nowego procesu małżeńskiego".
 
W drugiej części przemówienia, Franciszek doprecyzował niektóre istotne aspekty motu proprio, którymi przed dwoma laty zreformował procesy o orzeczenie nieważności małżeństwa. Podkreślił przy tym kluczową rolę biskupa diecezjalnego i wskazał na potrzebę darmowości względem ubogich.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.44

Liczba głosów:

108

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stick 08:50:31 | 2017-11-26
Hulaj dusza, piekła nie ma

Oceń 9 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sagneale 18:51:49 | 2017-11-25
Ma być szybko, tanie i bezboleśnie - w praktyce unieważnione zostaną nie te małżeństwo, które naprawdę były nieważne (takich jest może z 1%), ale te, gdzie małżonkowie zwyczajnie postanowili się rozwieść i mają taką zachciankę, żeby zrobić to po kościelnemu. Rozwód katolicki wchodzi w życiu. Choć nawet ci, którzy go nie mają, a żyją sobie w innym związku, i tak dzięki AL mogą w pełni uczestniczyć w Eucharystii, więc w sumie co za różnica? Róbta co chceta. 

Oceń 24 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 18:47:54 | 2017-11-25
Szkoda, że autorzy "dubiów" nie mogli się załapać na franciszkową synodalność.
Czy papież nie widzi, że sam sobie przeczy ?

Oceń 27 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook