Kardynał Burke domaga się odpowiedzi papieża na swoje wątpliwości

W rok po upublicznieniu przez czterech kardynałów wątpliwości wobec posynodalnej adhortacji Franciszka "Amoris laetitia" na temat rodziny i małżeństwa, ponownie odezwał się jeden z autorów "dubia" - kard. Raymond Burke.

 
W rozmowie z amerykańskim tygodnikiem "National Catholic Register" powiedział, że raz jeszcze prosi papieża, aby "wyraźnie potwierdził on nauczanie Kościoła w sprawie moralności i sakramentów".
 
Amerykański purpurat kurialny przypomniał, że Franciszek nie odpowiedział jeszcze na "wątpliwości" i dodał, że wśród wiernych, duszpasterzy, a nawet biskupów panuje nadal niepewność, a dokument ten jest różnie interpretowany.
 
Zdaniem kardynała, wyjaśnienia papieża, zawarte w jego liście do biskupów Argentyny, dotyczące interpretowania przez nich adhortacji, nie są wystarczające. Burke zwrócił uwagę, że po pierwsze, list ten powstał jeszcze przed "dubia", a po wtóre, nie był też pomyślany jako papieskie stanowisko wobec całego Kościoła.
 
Rozmówca pisma nie odniósł się do licznych wyjaśnień papieża oraz biskupów i teologów w sprawie całościowego spojrzenia na "Amoris laetitia". Zresztą reakcja nie zapytała go o to.
 
Ostatnio, w przesłaniu wideo do komisji duszpasterskiej episkopatu Włoch w sobotę 11 listopada papież tłumaczył, w jaki sposób pary małżeńskie i duszpasterze powinni kierować się pełnym troski wyważaniem sumienia w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak np. rozłąka i rozwód.
 
Kard. Burke jest jednym z czterech sygnatariuszy listu do papieża i ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera, wystosowanego 19 września 2016 i ujawnionego publicznie 14 listopada tegoż roku. Wyrazili w nim wątpliwości i zastrzeżenia wobec możliwości interpretacji papieskiej adhortacji w kierunku dopuszczenia do Komunii św. osób rozwiedzionych żyjących w drugich, cywilnych związkach małżeńskich.
 
Swój dokument, zatytułowany: "Dubia [Wątpliwości]. W poszukiwaniu wyjaśnień: apel o rozwiązanie węzłów w «Amoris laetitia»", kardynałowie: Raymond Leo Burke z USA, Walter Brandmüller i Joachim Meisner z Niemiec oraz Carlo Caffarra z Włoch sporządzili w klasycznej formie pięciu pytań skierowanych do Kongregacji Nauki Wiary, na które zazwyczaj odpowiada ona krótko: "tak" lub "nie".
 
Zwykle też dodaje się w takich okolicznościach, że odpowiedzi te zaakceptował i zatwierdził Ojciec Święty. I właśnie brak odzewu ze strony zarówno Franciszka, jak i kardynała-prefekta skłonił autorów do ujawnienia, po dwumiesięcznym oczekiwaniu, treści listu.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.63

Liczba głosów:

68

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook