Papież do uczestników konferencji o prawie humanitarnym

Papież do uczestników konferencji o prawie humanitarnym
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI / mp

Potrzeba nawrócenia serc, otwarcia się na Boga i bliźniego, aby umacniać ludzi w przezwyciężaniu obojętności i w solidarnym życiu.

Z niej jako cnoty moralnej i postawy społecznej może wypływać zaangażowanie na rzecz cierpiącej ludzkości - mówił papież Franciszek do uczestników konferencji poświęconej międzynarodowemu prawu humanitarnemu, a konkretnie ochronie cywilów w czasie konfliktów zbrojnych oraz roli organizacji humanitarnych i społeczeństwa.
W skierowanym do nich przemówieniu Ojciec Święty podkreślił, że pomimo czynionych wysiłków na rzecz ograniczania negatywnych skutków działań zbrojnych poprzez stanowienie odpowiedniego prawa, zbyt często dowiadujemy się o okrutnych przestępstwach, poniżaniu człowieka i jego godności.
"Zdjęcia osób pozbawionych życia, okaleczonych ciał, torturowanych naszych braci i sióstr, krzyżowanych, palonych żywcem, poniżanie zwłok ludzkich wołają do sumień ludzkich. Z drugiej strony nadchodzą wiadomości o starych miastach z ich tysiącletnimi bogactwami kulturalnymi obróconymi w ruinę, o zniszczonych szpitalach i szkołach, które stały się świadomymi obiektami ataku, pozbawiając w ten sposób całe pokolenia ich prawa do życia, zdrowia i nauki. Ile kościołów i innych budynków kultu było atakowanych często w czasie celebracji liturgicznych, co spowodowało wiele ofiar wśród wiernych i duchownych zgromadzonych na modlitwie, naruszając podstawowe prawo do wolności religijnej" - stwierdził papież.
Franciszek podkreślił, że rozpowszechnianie takich informacji może prowadzić do przesycenia i w konsekwencji do zobojętnienia, które w jakiejś mierze relatywizuje ciężar problemu. Wtedy trudno jest o współczucie i o ducha solidarności.
Papież wskazał także na pozytywne działania w tej kwestii. Nie brakuje bowiem osób, organizacji charytatywnych, których członkowie z narażeniem własnego zdrowia pomagają rannym, chorym, rozdzielają żywność. Życzył, aby organizacje humanitarne mogły zawsze działać w zgodzie z fundamentalnymi prawami ludzkimi. A tam, gdzie prawo to jest łamane, aby ludzie uznali obowiązek moralny do szanowania i zachowania godności człowieka.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież do uczestników konferencji o prawie humanitarnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.