Watykan: papież zwołuje Specjalny Synod Biskupów dla Amazonii

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Przed modlitwą "Anioł Pański" Ojciec Święty pozdrowił uczestników dzisiejszej kanonizacji i poinformował, że postanowił zwołać Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla regionu Amazonii.

 

Odbędzie się ono w Rzymie w październiku 2019 roku.

 

Oto słowa Franciszka w tłumaczeniu na język polski:

 

Drodzy bracia i siostry,

 

Na zakończenie tej uroczystości serdecznie witam was wszystkich, którzy przybyliście z różnych krajów, aby oddać hołd nowym świętym.

 

Wyrazy szacunku kieruję szczególnie do delegacji oficjalnych z Brazylii, Francji, Włoch, Zakonu Maltańskiego i Hiszpanii. Niech przykład i wstawiennictwo tych wspaniałych świadków Ewangelii towarzyszy nam na naszej drodze i pomaga nam zawsze krzewić relacje braterskie i harmonijne, dla dobra Kościoła i społeczeństwa.

 

Akceptując pragnienie niektórych konferencji episkopatów Ameryki Łacińskiej, a także głosy wielu pasterzy i wiernych z innych częściach świata, postanowiłem zwołać Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla regionu Amazonii, które odbędzie się w Rzymie w październiku 2019 roku.

 

Głównym celem tego spotkania jest określenie nowych dróg ewangelizacji tej części ludu Bożego, szczególnie ludności pierwotnej, często zapomnianej i bez perspektywy pogodnej przyszłości, także ze względu na kryzys Amazońskiego lasu deszczowego, płuc mających pierwszorzędne znaczenie dla naszej planety.

 

Niech nowi święci orędują za tym wydarzeniem kościelnym, aby szanując piękno stworzenia, wszystkie ludy ziemi chwaliły Boga, Pana wszechświata, i oświecone przez Niego podążały drogami sprawiedliwości i pokoju.

 

Przypominam też, że pojutrze przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.

 

Ubóstwo nie jest nieubłagalnym losem: ma swe przyczyny, które trzeba rozpoznać i usunąć, aby szanować godność tak wielu braci i sióstr na wzór świętych.

 

A teraz zwracamy się w modlitwie do Maryi Panny.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook