Papież przyjął premiera Chorwacji

(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)

Franciszek przyjął 7 października w Watykanie premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia. Spotkał się on następnie z sekretarzem Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył podsekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu prał. Antoine Camilleri.

 

Komunikat po audiencji, ogłoszony przez watykańskie Biuro Prasowe, stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów wyrażono uznanie dla dobrych stosunków istniejących między Stolicą Apostolską a Republiką Chorwacji i dla pozytywnego wkładu Kościoła do życia tego kraju".

 

Rozmawiano również o pracy Komisji Mieszanej, złożonej z ekspertów chorwackich i serbskich w celu wspólnego odczytania na nowo postaci bł. Alojzego Stepinaca.

 

Ponadto podczas rozmów szefa rządu chorwackiego z Ojcem Świętym i z kierownictwem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wymieniono poglądy na temat postrzegania niektórych spraw, będących przedmiotem wzajemnego zainteresowania. Były to m.in.: przyszłość projektu europejskiego zarówno w wymiarze kontynentalnym, jak i na szczeblu regionalnym, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Chorwatów w Bośni i Hercegowinie.

 

Andrej Plenković ma 44 lata, z wykształcenia jest prawnikiem, zaangażowanym w politykę i dyplomację swego kraju. Był posłem do parlamentu krajowego i Europejskiego. Od 2016 stoi na czele Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej a 19 października tegoż roku Zgromadzenie Chorwackie udzieliło nowemu rządowi wotum zaufania.

 

Jest on czwartym politykiem chorwackim najwyższego szczebla, przyjętym przez papieża Franciszka. Wcześniej do Watykanu przybywali prezydenci: Ivo Josipović - 10 października 2013 i jego następczyni Kolinda Grabar Kitarović - 28 maja 2015 oraz poprzedni premier Tihomir Orešković - 7 kwietnia 2016.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook