Program podróży Franciszka do Ceseny i Bolonii 1 października

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Nieco ponad 10 godzin trwać będzie pobyt Franciszka w Cesenie i Bolonii w niedzielę 1 października. Papież przybędzie tam śmigłowcem z Watykanu o godz. 8 rano a odleci o 18.45.

 

Okazją do odwiedzin obu tych miast w regionie Emilia-Romania będą 300. rocznica urodzin Piusa VI (25 lutego 1717 w Cesenie) i Diecezjalny Kongres Eucharystyczny w stolicy tego regionu.

 

Watykańskie Biuro Prasowe podało dziś program 19. podróży Ojca Świętego na terenie Włoch. Spotka się on tam z miejscowymi mieszkańcami, duchowieństwem i osobami konsekrowanymi, ze światem pracy i z młodzieżą.

 

Franciszek odleci śmigłowcem z lądowiska w Watykanie 1 października o godz. 7 rano i po godzinie lotu wyląduje na terenie Hipodromu w Cesenie. Kwadrans później spotka się na Piazza del Popolo z mieszkańcami miasta, do których wygłosi przemówienie, a na zakończenie nastąpi wymiana darów z burmistrzem.

 

O godz. 9 uda się samochodem do miejscowej katedry, zatrzymując się po drodze na krótko przed Palazzo Ridotto, gdzie gospodarz miasta otworzy oficjalnie “Largo Pio VI" (Zaułek Piusa VI).

 

Po przybyciu na miejsce Franciszek spotka się z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi, świeckim członkami rad duszpasterskich, pracownikami kurialnymi i przedstawicielami parafii. W katedralnej Kaplicy Matki Bożej Ludu odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i uczczenie Maryi Panny.

 

Będą tam obecni chorzy, do których Ojciec Święty wygłosi krótkie przemówienie. W zakrystii głównego kościoła diecezji Cesena-Sarsina spotka się krótko z mieszkańcami Domu Przyjęcia i z organizatoram wizyty. Franciszek wygłosi przemówienie do wszystkich zgromadzonych.

 

O godz. 10 odleci śmigłowcem do Bolonii, gdzie jest spodziewany 20 minut później, po czym odwiedzi regionalne centrum przyjęcia migrantów (ok. 1000 osób), gdzie spotka się z nimi i pracującym wśród nich personelem oraz pozdrowi ich.

 

W samo południe na Piazza Maggiore rozpocznie się spotkanie papieża ze światem pracy, bezrobotnymi, przedsiębiorcami, związkowcami i spółdzielcami, a także z rodzinami ofiar zamachu terrorystycznego na dworcu kolejowym w Bolonii z 2 sierpnia 1980 (zginęło wówczas 85 osób a ponad 200 odniosło rany).

 

Papież wygłosi przemówienie a na zakończenie spotkania odmówi z zebranymi modlitwę Anioł Pański.

 

Na 12.30 przewidziano w bazylice św. Petroniusza Obiad Solidarności, który Ojciec Święty zje z ubogimi, uchodźcami i więźniami, poprzedzając to krótkim przemówieniem. W pół godziny później rozpocznie się w katedrze św. Piotra jego spotkanie z kapłanami, osobami zakonnymi, miejscowymi seminarzystami i diakonami stałymi.

 

O godz. 15.30 na Piazza San Domenico rozpocznie się spotkanie ze studentami i światem akademickim, do których papież wygłosi przemówienie. W półtorej godziny później na miejskim stadionie Dall’Ara rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Franciszka i z jego kazaniem.

 

O 18.45 Ojciec Święty odleci śmigłowcem z Ośrodka Sportowego “Corticelli" do Watykanu, dokąd ma przybyć o 19.45.

 

Wizyta w Cesenie i Bolonii będzie 19. podróżą Franciszka po ziemi włoskiej. Poprzednia odbyła się 20 czerwca do Bozzolo w Lombardii i Barbiany w Toskanii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook