Watykan: po raz pierwszy nuncjuszem we Włoszech dostojnik z innego kraju

(fot. Kyle Meshna / shutterstock.com)

Po raz pierwszy nie-Włoch został nuncjuszem apostolskim we Włoszech. Papież Franciszek mianował we wtorek na to stanowisko szwajcarskiego arcybiskupa Emila Paula Tscherriga, dotychczasowego nuncjusza w Argentynie - ogłosiło watykańskie biuro prasowe.

 

70-letni hierarcha ze Szwajcarii zastąpi jako ambasador Watykanu arcybiskupa Adriano Bernardiniego, który przechodzi na emeryturę.

 

Arcybiskup Tscherrig urodził się 3 lutego 1947 roku. Pochodzi z kantonu Valais. Od 1996 r. był nuncjuszem w Burundi, następnie od 2000 r. na Antylach, od 2004 r. w Korei i Mongolii, od 2008 r. w Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii, a od 2012 r. Argentynie.

Watykaniści podkreślają, że to historyczna nominacja, ponieważ po raz pierwszy od nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych między Włochami a Stolicą Apostolską na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku na czele nuncjatury apostolskiej w Rzymie stanął watykański dyplomata, który nie jest Włochem.

 

W innych państwach normalną sytuacją jest, że nuncjuszem zostaje obcokrajowiec. Jednym z nielicznych wyjątków był Polak, abp Józef Kowalczyk, kierujący nuncjaturą w Polsce w latach 1989-2010.

 

Obecny papież poznał abpa Emila Paula Tscherriga, gdy był on nuncjuszem apostolskim w ojczyźnie Franciszka, Argentynie. Nuncjuszem mianował Tscherriga w 2012 roku Benedykt XVI.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook