Franciszek: ludzie religijni mają budować pokój modlitwą i konkretnym zaangażowaniem

Radio Watykańskie
(fot. PAP/EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA)

W Osnabrück w Niemczech odbywa się doroczne międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju, zorganizowane przez Wspólnotę Sant'Egidio. Inspiruje się ono pierwszym takim wydarzeniem, które w 1986 r. zorganizował w Asyżu św. Jan Paweł II.

 

W tym roku przyświeca mu hasło: "Drogi pokoju".


W przesłaniu na to wydarzenie Papież Franciszek wskazuje na jego aktualność w świecie naznaczonym przez wojny i terroryzm. Całe narody pogrążyły w noc przemocy, bez nadziei na świtanie pokoju. W takiej sytuacji za budowanie pokoju są odpowiedzialni nie tylko przywódcy polityczni, ale również religie, które mają o to zabiegać modlitwą i konkretnym zaangażowaniem.

 

Franciszek wspomina w tym kontekście o szaleństwie terroryzmu i irracjonalności tych, którzy profanują Boga, siejąc nienawiść. Reakcją na to powinna być "droga pokoju". Jest ona wspólna wielu tradycjom religijnym, dla których ważne jest współczucie i wyrzeczenie się przemocy. Aby otworzyć bramy pokoju, trzeba pokornej odwagi, niezłomnej wytrwałości, a przede wszystkim modlitwy, bo w niej zakorzeniony jest pokój.

 

Na zwierzchnikach religijnych spoczywa w tym względzie szczególna odpowiedzialność. Mają być ludźmi pokoju, którzy dają świadectwo i przypominają, że Bóg nienawidzi wojny, że wojna nigdy nie jest święta, a przemocy nigdy nie można popełniać w imię Boga ani jej Bożym imieniem uzasadniać.
Papież przestrzegł też przed obojętnością i przyzwyczajaniem się do ludzkiej krzywdy. Przyznał, że ogrom zła może nas przygniatać, a nasze wysiłki mogą się wydawać bezowocne. Podkreślił jednak, że nie wolno poddawać się zniechęceniu.


Szczególne słowo Franciszek poświęcił też Unii Europejskiej, która w tym roku obchodzi 50-lecie Traktatów Rzymskich. Przypomniał, że budowie zjednoczonej Europy przyświecała właśnie idea pokoju po dwóch wyniszczających wojnach i straszliwej tragedii Shoah.

 

"Wasza obecność w Niemczech jest znakiem i przypomnieniem dla Europy, aby pielęgnowała pokój poprzez zaangażowanie w budowanie dróg solidniejszej jedności wewnątrz i coraz większego otwarcia na zewnątrz. Nie należy przy tym zapominać, że pokój jest owocem naszych ludzkich starań, ale także otwarcia na Boga" - napisał Franciszek w przesłaniu na trwające w Osnabrück międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook