Papież reorganizuje Stolicę Apostolską

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek powołał w piątek komisję do spraw struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej - podał Watykan. Papieska komisja zajmie się zapowiadaną reorganizacją Kurii Rzymskiej, by uprościć jej funkcjonowanie i ograniczyć wydatki.

 
W wydanej nocie Sekretariat Stanu poinformował, że celem prac 8-osobowej komisji będzie "uproszczenie i racjonalizacja funkcjonowania istniejących urzędów i bardziej uważne planowanie działalności ekonomicznej całej watykańskiej administracji". To zaś oznacza, jak się zauważa, redukcję urzędów i biurokracji oraz wcielenie w życie programu oszczędności.
 
W skład komisji wchodzi 7 osób świeckich, w tym jedna kobieta, z kilku krajów Europy oraz z Singapuru. Jej przewodniczącym jest ekonomista z Malty Joseph Zahra. Jedynym duchownym w tym gronie jest sekretarz, ksiądz Lucio Angel Vallejo Balda z Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Zasiadają w niej eksperci w dziedzinie prawa, finansów oraz audytu.
 
Papieska komisja - wyjaśnił Watykan - będzie zbierać informacje, referować wyniki swych działań Franciszkowi i współpracować z komisją kardynałów do spraw problemów organizacyjnych i ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Przewidziano również współpracę tego najnowszego gremium z powołaną przez papieża miesiąc po wyborze komisją 8 kardynałów - doradców, pracujących nad zmianami w konstytucji apostolskiej "Pastor Bonus" o zasadach działania Kurii Rzymskiej, a więc "rządu Kościoła", złożonego z poszczególnych kongregacji, zwanych niekiedy ministerstwami, oraz z Papieskich Rad.
 
Wśród zadań nowej komisji wymieniono w nocie specjalistyczne doradztwo w celu wypracowania strategii poprawy funkcjonowania Stolicy Apostolskiej i "unikania rozrzutności", sprzyjania "przejrzystości procesów zakupu dóbr i usług", udoskonalenia zarządzania nieruchomościami i innymi dobrami. Na liście zadań jest też właściwe wcielenie w życie zasad księgowości.
 
Komisja ma zacząć pracę jak najszybciej, a zbierze się zaraz po powrocie papieża z Brazylii w końcu lipca - podał Watykan.
 
Opublikowano też dokument papieża Franciszka o ustanowieniu komisji. Napisał on między innymi, że tajemnica urzędowa "nie zabrania ani nie ogranicza dostępu komisji do dokumentów, danych i informacji, niezbędnych do wykonania powierzonych zadań".
 
Powołanie komisji, kolejna wielka nowość tego pontyfikatu, stanowi potwierdzenie słów kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagi, przewodniczącego komisji ośmiu purpuratów-doradców. W niedawnym wywiadzie prasowym powiedział on, że reforma Kurii Rzymskiej jest dla Franciszka pilniejszym zadaniem niż kwestie doktrynalne i dlatego jest on zdeterminowany, by dokonać zmian instytucjonalnych.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wawa 12:35:00 | 2013-07-20
do momo
Wyborczej nie czytam od 1991 r. 
Pozostawienie prałata Ricca na stanowisku mimo tak poważnych zarzutów i mimo tego, że papież o nich wie, bardzo mnie niepokoi (nawet zatrważa). To może oznaczać, że homoseksualizm księdza nie ma dla papieża znaczenia. Chyba na tym forum nie muszę wyjaśniać, że jest to niezgodne z nauką Kościoła (Benedykt XVI w 2005 r. zakazał święceń homoseksualistów).
A może są to sygnały poprzedzające aprobatę homoseksualizmu duchownych i akceptację przez Kościół te perwersji.
Homoherezja w pewnych kręgach kościelnych jest faktem. Szczególne "zasługi" mają amerykańscy jezuici.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jerzyk 08:09:12 | 2013-07-20
Deon znowu dokłada papieżowi, tym razem Franciszkowi poprzez swoje PAPowskie informacje i komentarze bez moderacji? Brawo jezuici

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~momo 07:19:27 | 2013-07-20
Weźcie nie siejcie paniki. To jest Kościół a nie "Kod da Vinci". Nikt tu nie będzie strzelał do Papieża. Nawet jak tym ludziom nie do końca wychodziło rządzenie i ekonomia, to nie są mordercy i gwałciciele. Za dużo filmów - za dużo Wyborczej...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wawa 23:39:06 | 2013-07-19
Rzecznik Watykanu Lombardi pytany o sprawę Riccy powiedział, że papież zna zarzuty wobec niego, ale pozostawia go na stanowisku. Papież nie jest więc oburzony. Aprobuje osobę podejrzewaną o grzeszne zachowania.  Ricca jest dyrektorem Domu Św. Marty, gdzie zamieszkuje papież. Rodzą się pytania: dlaczego Ricca dostał tak ważną nominację? Czy papież znał go przed konklawe? Dlaczego Ricca mimo skandalu awansował?
Chowajmy głowę w piasek, zamykajmy oczy. Lepiej nie wiedzieć.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Izabella 23:10:12 | 2013-07-19
Do ~wawa
To bardziej niż oczywiste, że o tym nie wiedział. Niestety jakieś światło na przeszłość (wielu?! mam nadzieję, że NIE) rezydentów Watykanu rzuca rozporządzenie Franciszka o tym, że winni pedofilii duchowni nie bedą już cieszyć się dożywotnim aresztem domowym w Watykanie, tylko spędzą czas na pokucie w cywilnych więzieniach, bez żadnych ulg. Współczuję Franciszkowi takiego otoczenia i takich współpracowników. Cały świat jest na krawędzi...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~albion 21:45:05 | 2013-07-19
Papież mianował na dyrektora Banku Watykańskiego księdza znanego z homoseksualnych ekscesów. Jednocześnie jest przedstawiany jako wielki reformator kurii. W którą stronę pójdzie ta reforma? Czy przy okazji najważniejszych funkcji nie obsiądą sodomici.

...Ośle nie czytałeś, że go wprowadzono w błąd?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 14:18:29 | 2013-07-19
@wawa, to może najpierw otwórz sobie link podany przez ~antylobby, to częściowo odpowie na Twoje pytania.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Franek 14:17:28 | 2013-07-19
"Moja córko, zmiana w formie Mszy wkrótce zostanie przedstawiona w Moim Kościele. Moja Obecność zostanie potępiona w najtrudniejszy do uchwycenia sposób, ale ci, którzy przyjmą tę nową formę, w której Moja Prawdziwa Obecność zostanie odrzucona, nie będą składać Ofiary Bogu w taki sposób, jaki musi być ona sprawowana. Powiedzą Moim wyznawcom, że przy Komunii Świętej chodzi o to, aby wszyscy ludzie - wszędzie na świecie - łączyli się w jedno, żeby okazywać sobie wzajemną miłość. Powoli, ale zdecydowanie Msza Święta przestanie już być Moją Najświętszą Ofiarą. Zamiast tego wprowadzona będzie ceremonia oddawania hołdu człowiekowi i zostaniecie wprowadzeni w błąd, gdy będziecie świadkami konfliktu przed Moimi Świętymi Ołtarzami i wszystkimi tabernakulami świata.
Dzień, kiedy codzienne ofiary ustaną, nie jest odległy. Wiedzcie, że przychodzę teraz was przed tym ostrzec, abyście nie głodowali. Kiedy będziecie pozbawieni Mojej Obecności, nie będziecie mieli Mojego Ducha i trudno wam będzie pozostać blisko Mnie.
Słowa, które zostaną użyte, by was oszukać będą zawierały zwrot "dla dobra wszystkich - dla zjednoczenia wszystkich dzieci Bożych". Msza nabierze nowego znaczenia. Zostanie zapomniana Moja Śmierć na Krzyżu i wszystkie jej powody zostaną na nowo zdefiniowane. Gdy zaakceptujecie tę zamianę, Moja Obecność zniknie. Ja będę z wami, ale to już nie będzie Moje Ciało, w którym będziecie uczestniczyli" - cyt. ze strony: http://paruzja.info/czerwiec-2013/1126-29-06-2013-21-13-zmiana-w-formie-mszy-wkrotce-zostanie-przedstawiona-w-moim-kosciele

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wawa 13:56:27 | 2013-07-19
Papież mianował na dyrektora Banku Watykańskiego księdza znanego z homoseksualnych ekscesów. Jednocześnie jest przedstawiany jako wielki reformator kurii. W którą stronę pójdzie ta reforma? Czy przy okazji najważniejszych funkcji nie obsiądą sodomici.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~antylobby 13:49:31 | 2013-07-19
Szkoda, że nie ma o tym na deonie: http://gosc.pl/doc/1634489.Franciszek-jest-rozgoryczony

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook