Kard. Parolin o reakcji papieża Franciszka na wizytę hierarchy w Moskwie

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w piątek, że papież Franciszek wyraził zadowolenie z "pozytywnych rezultatów" jego wizyty w Moskwie. Podkreślił, że przywódcy Rosji muszą przedkładać interesy pokoju ponad wszelkie inne.

 

W wypowiedzi dla watykańskich mediów kardynał Parolin oświadczył, że dla papieża nadzwyczaj ważne są wszystkie okazje do prowadzenia dialogu.

 

"Jest zatem bardzo zadowolony, kiedy robi się kroki naprzód" - dodał sekretarz stanu, który w czasie czterodniowej wizyty w Rosji spotkał się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

 

Swe rozmowy w Moskwie i Soczi w tym tygodniu uznał za "znaczące i konstruktywne". "Cechował je klimat serdeczności, słuchania drugiej strony, szacunku" - ocenił.

 

"Rosja z racji swego położenia geograficznego, swej historii, kultury, przeszłości i teraźniejszości odgrywa ważną rolę we wspólnocie międzynarodowej, w świecie. Spoczywa zatem na niej szczególna odpowiedzialność za pokój" - mówił kardynał Parolin.

 

Oświadczył następnie: "Zarówno na kraju, jak i na jego przywódcach spoczywa wielka odpowiedzialność za budowę pokoju i muszą oni naprawdę podjąć wysiłki, aby nadrzędne interesy pokoju przedłożyli ponad wszelkie inne interesy".

 

Kardynał Parolin poinformował, że rozmawiał z przedstawicielami władz rosyjskich o kwestii zwrotu niektórych kościołów katolickich, skonfiskowanych w czasach komunizmu. "Wciąż nie zostały one oddane wspólnocie katolickiej, która potrzebuje odpowiednich miejsc kultu" - zauważył.

 

Odnosząc się do swych rozmów z patriarchą Cyrylem i szefem dyplomacji patriarchatu, metropolitą Hilarionem watykański dostojnik uznał, że istnieje wola dalszego "wspólnego podążania". Zaznaczył, że nową fazę relacji otworzyło spotkanie Cyryla i papieża Franciszka w lutym 2016 roku na Kubie.

 

"Współpraca może obejmować różne obszary i różne poziomy; od kulturowej po akademicką i humanitarną" - wskazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Podkreślił, że wiele miejsca położono w trakcie jego rozmów w Moskwie na kwestię zaangażowania Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi w obliczu konfliktów trwających na świecie. Oba Kościoły mogą, jak dodał, nieść znaczącą i skuteczną pomoc humanitarną.

 

Według relacji kardynała Parolina w czasie jego rozmów poruszone też zostały trudne kwestie w relacjach między obu Kościołami; w taki sposób - jak wyjaśnił - by nadać im pozytywny sens i "poszukiwać kwestii, które łączą oraz rozwiązań dla problemów".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook