Papież prosi ofiary przemocy seksualnej o przebaczenie

Papież prosi ofiary przemocy seksualnej o przebaczenie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
PAP / jp

Papież Franciszek w przedmowie do niemieckiego wydania książki autorstwa mężczyzny, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez zakonnika, poprosił ofiary księży pedofili o przebaczenie - poinformował w środę niemiecki dziennik "Bild".

Tabloid opublikował wstęp napisany przez papieża.

Autorem książki jest Szwajcar Daniel Pittet, który przez cztery lata był gwałcony i zmuszany do zdjęć pornograficznych przez duchownego z zakonu kapucynów - czytamy w "Bildzie". Jak twierdzi gazeta, sam papież namawiał go do opisania traumatycznych przeżyć. Pierwsza słowa papieża ze wstępu do książki opublikowała w lutym włoska gazeta "La Repubblica".

Świadectwo 58-letniego dziś Pitteta jest "konieczne, cenne i odważne", ponieważ publiczne mówienie o tym co przeżyli, jest dla ofiar przemocy seksualnej "wielkim wyzwaniem" - napisał Franciszek. Papież poznał Pitteta w 2015 roku w Watykanie.

DEON.PL POLECA

- Nie mogłem sobie wyobrazić, że ten człowiek, entuzjasta rozmiłowany w Chrystusie był ofiarą molestowania przez księdza. Ale on o tym mi opowiedział. Historia jego cierpienia głęboko mnie poruszyła. Zrozumiałem, jakie straszne szkody wyrządza seksualne wykorzystanie i jak długą i bolesną drogę muszą przejść ofiary - napisał papież.

- Cieszę się, że świadectwo Daniela zostanie udostępnione innym ludziom, aby wszyscy zrozumieli, jak głęboko zło może wtargnąć nawet do serca sługi Kościoła - czytamy w przedmowie.

Franciszek zaznaczył, że niektóre ofiary seksualnej przemocy w późniejszym wieku odebrały sobie życie. "Ci zmarli ciążą mi na sercu, na sumieniu a także sumieniu całego Kościoła. Ich rodzinom przekazuję moje uczucia miłości i bólu, prosząc z pokorą o przebaczenie" - napisał papież.

Jego zdaniem czyny takie są "absolutną potwornością" i "strasznym grzechem", który zaprzecza wszystkiemu, czego uczy Kościół. Ojciec Święty nazywa je nawet "ofiarą diaboliczną".

Franciszek przypomniał, że będzie z "największą surowością" traktował księży, którzy "zdradzili misję Kościoła". Podkreślił, że dotyczy to także biskupów i kardynałów, jeżeli chronili księży popełniających przestępstwa.

W przedmowie do książki Pitteta papież cytuje słowa autora: "Wiele ludzi nie rozumie, że ja go (sprawcy) nie znienawidziłem. Wybaczyłem mu i zbudowałem moje życie na tym przebaczeniu".

Włoskie media i watykaniści podkreślają, że za sprawą środowej publikacji w niemieckiej gazecie przypomniano opinii publicznej na świecie, jak kategorycznie papież Franciszek potępia skandal pedofilii w Kościele prosząc ofiary o przebaczenie.

Oto tekst przedmowy Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Osobom, które padły ofiarą pedofila trudno jest opowiedzieć to, czego doznały, po wielu latach opisać nadał trwające urazy. Z tego powodu świadectwo Daniela Pittet jest konieczne, cenne i odważne. Poznałem Daniela w Watykanie w 2015 roku, z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Chciał upowszechnić na dużą skalę książkę pod tytułem "Amare è dare tutto" (Kochać to dać z siebie wszystko), zbierającą świadectwa zakonników i zakonnic, księży i osób konsekrowanych. Nie mogłem sobie wyobrazić, że ten człowiek, entuzjasta rozmiłowany w Chrystusie był ofiarą molestowania przez księdza. Ale on o tym mi opowiedział. Historia jego cierpienia głęboko mnie poruszyła.

Po raz kolejny widziałem straszliwe szkody wyrządzone przez wykorzystywanie seksualne oraz długą i bolesną drogę czekającą ofiary. Cieszę się, że świadectwo Daniela zostanie udostępnione innym ludziom, aby wszyscy zrozumieli, jak głęboko zło może wtargnąć nawet do serca sługi Kościoła. Jak może kapłan, służący Chrystusowi i Jego Kościołowi dojść do spowodowania tak wielu szkód? Jak można poświęcając swoje życie na doprowadzenie dzieci do Boga dojść do tego, aby zamiast tego, pożreć je w tym, co nazwałem "ofiarą diaboliczną", niszczącą zarówno ofiarę jak i życie Kościoła?

Niektóre ofiary popełniły samobójstwo. Ci zmarli ciążą mi na sercu, na sumieniu a także sumieniu całego Kościoła. Ich rodzinom przekazuję moje uczucia miłości i bólu, prosząc z pokorą o przebaczenie. Jest to absolutna potworność, straszliwy grzech, radykalnie sprzeczny z tym wszystkim, czego uczy nas Chrystus. Jezus używa bardzo surowych słów wobec tych, którzy szkodzą dzieciom, "Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza" (Mt 18, 6).

Nasz Kościół, jak przypomniałem w Liście Apostolskim "Come una madre amorevole" z 4 czerwca 2016 roku, ma ze szczególną miłością dbać i chronić słabych i bezbronnych. Stwierdziliśmy, że naszym obowiązkiem jest udowodnienie, że niezwykle surowo traktujemy kapłanów, którzy zdradzili misję Kościoła, a razem z nimi hierarchów, biskupów lub kardynałów, którzy by ich chronili, jak to miało miejsce w przeszłości. W nieszczęściu Daniel Pittet spotkał również inne oblicze Kościoła, a to pozwoliło jemu nie utracić nadziei w ludzi i w Boga. Mówi nam także o mocy modlitwy, której nigdy nie porzucił, i która była dla niego pocieszeniem w najciemniejszych godzinach. Postanowił spotkać się ze swoim prześladowcą czterdzieści cztery lata później i spojrzeć w oczy człowiekowi, który go zranił w głębi duszy. Potem wyciągnął rękę. Zranione dziecko jest obecnie mężczyzną stojącym na obydwu nogach, kruchym, ale stojącym. Jestem pod wielkim wrażeniem jego słowa: "Wiele ludzi nie rozumie, że ja go nie znienawidziłem. Wybaczyłem mu i zbudowałem moje życie na tym przebaczeniu". Dziękuję Danielowi, bo świadectwa takie, jak jego burzą mur milczenia, który tłumił skandale i cierpienia, rzucają światło na straszną strefę cienia w życiu Kościoła. Otwierają drogę do słusznego odszkodowania i na łaskę pojednania. Pomagają także pedofilom w uświadomienia sobie strasznych konsekwencji swoich działań. Modlę się za Daniela i za tych wszystkich, którzy tak jak on, zostali zranieni w swojej niewinności, aby Bóg ich pocieszył i uleczył oraz obdarzył nas wszystkich swoim przebaczeniem i miłosierdziem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Papież prosi ofiary przemocy seksualnej o przebaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.