Ojciec Święty postawił ultimatum zbuntowanej diecezji

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Wybór na stanowisko biskupa nigeryjskiej diecezji Petera Ebelea Okapelake i jego wyświęcenie przez Benedykta XVI w 2012 roku wywołały sprzeciw osób świeckich oraz duchownych. Tamtejsi katolicy ze względów etnicznych nie zgadzali się na przyjęcie kapłana, nieustannie podkreślając, iż "biskupem diecezjalnym może zostać tylko rdzenny mieszkaniec Mbaise, któremu godność została nadana w diecezji".

 

Mimo upływu lat konfliktu nie zażegnano, dlatego Ojciec Święty postawił ultimatum zbuntowanej diecezji.

 

Papież domagał się, by każdy należący do diecezji kapłan osobiście w ciągu 30 dni (do 9 lipca 2017 r.) napisał do niego list, w którym przeprosi, wyrazi swoje posłuszeństwo względem głowy Kościoła, a także gotowość do przyjęcia biskupa. Karą za niedostosowanie się do nakazu miało być zawieszenie w pełnionych obowiązkach.

 

Początkowo ultimatum papieskie zostało uznane przez nigeryjskich kapłanów za fałszywe. Jednak publikacja oświadczenia na blogu arcybiskupa Episkopatu Nigerii oraz na oficjalnej stronie Watykanu rozwiała wszelkie pomówienia. Od tego momentu większa część duchownych z Nigerii podporządkowała się nakazowi papieża i wysłała listy do Ojca Świętego.  Anonimowy informator twierdzi jednak, że "tylko część korespondencji była szczera, natomiast resztę wymusił na hierarchach strach".

 

Po upłynięciu terminu określonego w ultimatum papież Franciszek wraz ze swoimi współpracownikami zaczął odpowiadać na listy kapłanów z Nigerii. O całej sprawie wypowiedział się na portalu internetowym "CruxNow", kardynał John Onaiyekan, który wyraził nadzieje na zażegnanie trwającego 5 lat sporu.

 

"Mam nadzieję, że moi bracia zaakceptują nowego biskupa. Czekam i modlę się o zakończenie tego długiego kryzysu"- powiedział.

 

Listy z Watykanu, których adresatami są indywidualni kapłani, powoli napływają przez nuncjaturę w Nigerii, zaś niedawno do kraju przybył reprezentant papieski, arcybiskup Antonio Guido Filipazzi.

 

Wszystkich intryguje zawartość korespondencji, jednak z przyczyn poufnych duchowni odmawiają komentarza na temat jej treści. Media teoretyzują na temat liczby kardynałów, którzy nadesłali przeprosiny do papieża. Jeden z portali internetowych "Mbaise Catholic Forum" spekuluje w kwestii poruszanej problematyki, pisząc, że "każda wiadomość może się różnić w zależności od tego, co dany kapłan napisał w liście do Ojca Świętego".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 18:13:41 | 2017-07-25
Jak to jest? Z jednej strony piękna mowa o inkulturacji, dostosowaniu sie z miejscowych zwyczajów, tradycji, szacunku dla odmienności, albo o tym, jak to Kościół w przeszłości "szkodził" miejscowym chrześcijanom, którzy chcieli żyć po swojemu Ewangelią (Chiny, Ameryka Południowa, itp.), a z drugiej takie traktowanie księży i katolików, stawianie ich 'pod murem" i karanie!? Ten sam Papież ktory nie potępia homoseksualistów, komunistów, itp., innych dewiantów, przyjmuje jakby nigdy nic premiera Luksemburga z jego "żoną", a tu taki ostry? Prziecież kto choc troche  zna Afrykę, to wie, że różnice etniczne sa tam tak wielkie, ze nie do przeskoczenia, na razie, nawet przez księży i rodziny katolickie, nie mówiąc juz o niewierzących lub z innych religii. Czy to takie trudne do zrozumienia? Jakich doradcow ma ten Papież? Zniszczy ten rodzimy kościół, podzieli i nic nie osiągnie. Za wcześnie na takie rzeczy jeszcze. To troche podobnie jak myślenie ze w Rosji mozliwa jest demokracja, lub u muzułmanów. Smiech na sali. A wiec zobaczymy co z tego będzie. 

Oceń 14 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 17:02:37 | 2017-07-25
Mam mieszane uczucia.Przecież sam ojciec święty nie bierze sobie współpracowników-kaplanów jak leci lecz wymienia na takich jacy mu pasują.
Przykladem choćby ostatnia sprawa z kardynałem Gerhardem Mullerem, któremu papież wbrew praktyce i zwyczajowi nie przedłużył umowy o pracę.

Oceń 17 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?