Włochy: jutro papież odwiedzi Bozzolo i Barbianę

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Jutro papież Franciszek uda się z pielgrzymką do (w prowincji Mantua i diecezji Cremona) oraz Barbiany (prowincja i diecezja florencka), aby modlić się przy grobach ks. Primo Mazzolari (1890-1959) i ks. Lorenzo Milani (1923-1967). Wizyta ta będzie miała charakter prywatny.

 

Ks. Primo Mazzolari (1890-1959), znany jako proboszcz z Bozzolo uważany jest za jedną najważniejszych postaci włoskiego katolicyzmu w pierwszej połowie XX wieku. Jego myśl antycypowała pewne linie II Soboru Watykańskiego, w szczególności w odniesieniu do "Kościoła ubogich", do wolności religijnej, pluralizmu, dialogu z osobami dalekimi od Kościoła. Był zdecydowanym przeciwnikiem ideologii faszystowskiej i wszelkich form niesprawiedliwości i przemocy (m.in. ukrywał i uratował w czasie wojny wielu Żydów i antyfaszystów).

 

Franciszek: takie zachowanie to obłuda >>

 

Ks. Lorenzo Milani (1923-1967) pochodził z zamożnej rodziny w Toskanii. Jego ojciec był agnostykiem, a matka Żydówką. Na skutek problemów związanych z rasistowską ustawą Mussoliniego rodzina przyjęła chrzest w 1939 r. W 1943 r. Lorenzo wstąpił do seminarium duchownego, a w 1947 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Opowiadał się szczególnie za dostępem do oświaty dla ludzi z ubogich warstw społecznych. W Barbianie założył szkołę, która umożliwiła naukę dzieciom z wiosek rozsianych w górskiej okolicy. Był wybitnym przedstawicielem katolicyzmu społecznego, zaangażowanym w nauczanie ludzi ubogich, bronił prawa do sprzeciwu sumienia. Był także publicystą i wybitnym pedagogiem.

 

Ojciec Święty przybędzie do Bozzolo śmigłowcem z Watykanu o godz. 9.00. Po powitaniu z biskupem Cremony, Antonio Napolionim oraz burmistrzem uda się do parafii św. Piotra i pomodli się przy grobie ks. Primo Mazzolari oraz skieruje słowo do zgromadzonych w kościele wiernych.

 

Franciszek wyjaśnia, czym jest życie wieczne >>

 

Następnie o 10.30 papież wyruszy w drogę do miejscowości Barbiana, gdzie zostanie około 11.15 powitany przez arcybiskupa Florencji, kard. Giuseppe Betoriego oraz burmistrza. Kolejnym etapem jego podróży będzie miejscowy cmentarz i modlitwa przy grobie ks. Lorenzo Milaniego, z okazji 50 rocznicy śmierci tego kapłana. W kościele spotka się z uczniami ks. Milaniego, a w ogrodzie przy plebani skieruje słowo do zgromadzonych osób. Około 13.15 Franciszek powróci do Watykanu.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: franciszek

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

sabina.m.op 14:06:01 | 2017-06-19
Drodzy redaktorzy,
czytajcie teksty przed publikacją, bo wstyd mi za Was. :(
Kolejny raz publikujecie tekst w formie chyba sprzed korekty (brak nazwy miejscowości, do której jedzie Papież, nieodmienione przez przypadki nazwiska, które w języku polskim można odmieniać...).
Jak już poprawicie, to oczywiście skasujcie ten komentarz.
Pozdrawiam, :)
SM

Oceń 1 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook