Papież odprawi mszę w Światowy Dzień Ubogich

Radio Watykańskie
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

W pierwszym Światowym Dniu Ubogich, który będzie obchodzony 19 listopada br., papież Franciszek odprawi Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie.

 

W liturgii wezmą udział sami ubodzy i pomagający im wolontariusze. Zapowiedział to abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji podczas watykańskiej prezentacji ogłoszonego z tej okazji papieskiego orędzia.

 

Ustanowiony przez Franciszka na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia Światowy Dzień Ubogich będzie obchodzony co roku w XXXIII Niedzielę Zwykłą. Według abp. Fisichelli to prawdopodobnie "spojrzenia i łzy" uczestników Jubileuszu Osób Zepchniętych na Margines zainspirowały papieża do do podjęcia tej inicjatywy. Ma ona na celu wyciągnięcie przez Kościół ręki do ubogich, słabych i ludzi, których godność została podeptana, a także wsparcie pracy wolontariuszy.

 

Oprócz Mszy św. w bazylice św. Piotra 19 listopada, obchody Dnia przewidują też czuwanie modlitewne 18 listopada w bazylice św. Wawrzyńca za Murami, skupione wokół postaci patrona tej świątyni, który nazwał ubogich "skarbem Kościoła".

 

Abp Fisichella wezwał Kościoły lokalne do znalezienia właściwych dla nich form obchodów Dnia, zalecając jednocześnie, by zaprosić ubogich i wolontariuszy na Mszę św. i do wspólnego stołu. Zapowiedział też, że we wrześniu zostanie wydany przez jego dykasterię przewodnik duszpasterski na ten temat.

 

Komentując papieskie orędzie, zatytułowane "Nie miłujmy słowem, ale czynem" przewodniczący Papieskiej Rady streścił je w dwóch wyrażeniach, które - według niego - oddają jego najgłębszy sens: "wołanie ubogich", na które Kościół nie może pozostać nieczułym, oraz "dzielenie się". Dodał, że Franciszek "proponuje spotkanie z ubogimi jako styl życia ludzi wierzących".

 

Wyzwaniem Dnia jest "odejście od obojętności, pewników i komfortu, które często są uprzywilejowanymi miejscami kultury zamożności, aby uznać, że ubóstwo także stanowi wartość (...), powołanie do naśladowania Jezusa ubogiego".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook