Spotkanie katolickich polityków Ameryki Płd. z inicjatywy papieża

(fot. shutterstock.com)

Z inicjatywy papieża Franciszka spotka się w Kolumbii w dniach 1-3 grudnia około 80 katolickich polityków z Ameryki Łacińskiej. Na spotkanie w nadmorskiej Cartagenie przyjedzie też siedmiu kardynałów i 13 biskupów. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Rada Biskupów Latynoamerykańskich (CELAM).

 

"Pragniemy, aby to była wymiana doświadczeń, informacji i refleksji nad doświadczeniami katolików świeckich pełniących odpowiedzialne funkcje polityczne", powiedział portalowi informacyjnemu Telam sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej (CAL), działającej w ramach Kongregacji ds. Biskupów, prof. Guzman Carriquiry Lecour. Podkreślił, że Kościół pragnie "posłuchać o sytuacji i problemach katolików aktywnych politycznie".

Impuls do tego kongresu, który nazwano "spotkaniem katolików z katolikami politycznie odpowiedzialnymi za ludy Ameryki Łacińskiej", dał papież Franciszek, powiedział prof. Carriquiry. Zaproszono po 3-4 polityków z każdego kraju, z wyjątkiem Brazylii, z której przybędzie ośmiu delegatów. Wyboru osób dokonają poszczególne konferencje biskupów, przy czym oczekuje się, że będą to tylko katolicy z różnych opcji politycznych.

W ubiegłym roku w liście do CAL papież Franciszek zaapelował o większe zwrócenie uwagi na rolę katolików świeckich "w ich konkretnych realiach i dlatego, że działają oni w sercu życia społecznego, politycznego i socjalnego oraz w nowych formach kulturalnych". Papież przypomniał, że dlatego ważnym jest, aby organizując uroczystości i wydarzenia religijne, adresować je również do tej grupy i w tym celu rozwijać nowe formy dające możliwość ich udziału.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?