"Franciszek docenia znaczenie pobożności ludowej"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papieska wizyta w Fatimie była pielgrzymką pokoju i nadziei, ukazującą, że sanktuaria są owocnymi miejscami nowej ewangelizacji. Wskazał na to abp Rino Fisichella kierujący Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, której podlegają sanktuaria na całym świecie. Towarzyszył on Franciszkowi w jego maryjnej pielgrzymce do Fatimy.

 

"Sądzę, że podróż tę można streścić kilkoma sformułowaniami samego papieża. Po pierwsze, była to pielgrzymka wiary: Fatima przez swe orędzie mówi o wielkiej nadziei, o tym, że ludzie mogą być zdolni do wzajemnego dialogu. Po drugie, Fatima jest płaszczem światła. Oznacza to, że siła wiary i siła miłości muszą jeszcze bardziej stać się stylem życia wierzących. Doświadczenie Fatimy jest przede wszystkim doświadczeniem modlitwy. Przybywa się tam głównie po to, by modlić się do Matki Boskiej" - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Fisichella.

Zwrócił uwagę, że Ojciec Święty wielokrotnie przypominał, iż sanktuaria stwarzają niezastąpioną okazję do ewangelizacji. "Ewangelizować nie znaczy pozostawać zamkniętymi w samym sobie, ale wychodzić do innych, iść wszędzie tam, gdzie znajduje się współczesny człowiek. I te doświadczenie ciszy, modlitwy stają się jedną z dróg ewangelizacji, ponieważ przede wszystkim pomagają odkryć naszą tęsknotę za Bogiem" - zauważył hierarcha watykański.

Jego zdaniem Franciszek docenia znaczenie pobożności ludowej, ujawniającej się m.in. w pielgrzymowaniu do sanktuariów. "Może się to stać ważnym elementem katechizacji i ewangelizacji. W kontekście Fatimy przypomina zarazem, że dla Portugalczyków jest ona ważnym elementem tożsamości, nie tylko katolickiej, ale też narodowej" - oświadczył przewodniczący Papieskiej Rady.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook