Papież przeprasza za grzechy Kościoła w Rwandzie

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież Franciszek podczas poniedziałkowego spotkania w Watykanie z prezydentem Rwandy Paulem Kagame prosił o wybaczenie za grzechy ludzi Kościoła w czasie ludobójstwa Tutsi w tym kraju w 1994 roku.

 

Tym samym papież nawiązał do gestu Jana Pawła II z 2000 roku.

 

 


Po audiencji dla prezydenta Rwandy watykańskie biuro prasowe ogłosiło w komunikacie, że tematem rozmowy był m.in. proces pojednania i utrwalania pokoju dla dobra całego narodu.

 

"W tym kontekście papież wyraził w imieniu swoim, Stolicy Apostolskiej i Kościoła głęboki ból z powodu ludobójstwa Tutsi oraz solidarność z ofiarami i tymi, którzy dalej cierpią w rezultacie konsekwencji tych tragicznych wydarzeń. Zgodnie z gestem wykonanym przez świętego Jana Pawła II w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ponowił błaganie o Boże przebaczenie za grzechy i uchybienia Kościoła i jego członków, w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję" - głosi oświadczenie Watykanu.

 

Biskupi przepraszają za masakrę >>


Podkreślono w nim: "Papież wyraził również pragnienie, by to pokorne przyznanie się do słabości w tych okolicznościach, które niestety oszpeciły oblicze Kościoła, przyczyniło się, zwłaszcza w świetle niedawnego Roku Świętego Miłosierdzia i komunikatu opublikowanego przez Episkopat Rwandy z okazji jego zakończenia, do oczyszczenia pamięci, a także promowania z nadzieją i odnowioną ufnością przyszłości w duchu pokoju".


W oświadczeniu jest też mowa o potrzebie podejmowania działań na rzecz umieszczania w centrum godności ludzkiej i dobra wspólnego.


Ponadto Watykan poinformował, że prezydent Rwandy rozmawiał z papieżem i jego najbliższymi współpracownikami o sytuacji na terenach dotkniętych konfliktami i katastrofami naturalnymi. "Szczególne zaniepokojenie wyrażono z powodu wielkiej liczby uchodźców i migrantów potrzebujących pomocy i wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej i regionalnych struktur" - ogłosiła Stolica Apostolska po około półgodzinnej audiencji.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.18

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 15:37:41 | 2017-03-21
Bardzo dobrze, że papież przeprosił za ludzi Kościoła współodpowiedzialnych za ludobójstwo w Rwandzie, kraju w większości katolickim. Kościół miał wielkie wpływy w tym kraju i nie wykorzystał swojej siły do powstrzymania ludobójstwa Tutsi. Niektórzy księża i zakonnice bezpośrednio przyczynili się do mordowania, jak skazany na dożywoie ksiądz Seromba. Ale wiele jeszcze w tej sprawie pozostaje do wyjasnienia. 

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 08:22:04 | 2017-03-21
"grzechy i uchybienia Kościoła i jego członków"
Widać,że już nie tylko członkowie Kościoła są grzeszni lecz i sam Kościół-Oblubienica Pańska.
Wierzę w Święty... to tylko ściema? 

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook